В ипускниците на софийския Технически университет - инженери и програмисти - са най-место предпоитаните от фирмите висшисти, се твърди в проучване на Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси и в. "Пари". Анкетата е правена в 600 компании.
Половината от фирмите искали да наемат специалисти по информационни технологии, които са завършили Техническия университет, а 35% предпочитали възпитаници на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
По-назад в търсенията за такива специалности са Техническият университет във Варна (25%), Нов български университет (12.3%), УНСС (10%), Американският университет в България (9.7%).
Бизнесът предпочитал инженери от Техническия университет (56.2%), Техническия университет във Варна (32.1%), УАСГ (30%), Техническия университет в Габрово (12.1%).
Сред юристите естествено най-търсени са завършилите Софийския университет - 58.1% и НБУ - 13.3%.
Випускниците на УНСС са най-търсени сред икономистите - 59.6%. Като добри специалисти в компаниите преценяват и завършилите Стопанската академия "Диомитър Ценов" в Свищов - 43.8%.
След тях в тазци сфера са Икономическият университет във Варна - 39.9%, Софийския университет - 36.2% и НБУ - 13.6%.
Най-търсени от работодателите в областта на хуманитарните науки са възпитаниците на Софийския университет - 42.7% и на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" - 14%.
Около 18% от започващите работа млади компютърните специалисти и юристи не сключват договори за по-малко от чисти 900 лв. месечно.
Подобна претенция вече имат и 16% от инженерите, 15% от медиците и фармацевтите, но само 9.4% от икономистите и 8.3% от завършилите хуманитарни науки.
Една трета от всички млади специалисти вземат средна заплата между 500 и 700 лв. при първото си назначение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!