НАСА се опита да изстреля тази нощ сателит, който ще позволи да бъде създадена първата пълна географска карта на източниците - от човешки или естествен произход, на емисиите въглероден диоксид.
Спътникът трябваше да бъде изстрелян от базата Ванденберт Еър Форс в Калифорния с помощта на ракетата Taurus XL, но апаратът не можа да се отдели от ракетата носител, която е най-малката, използвана от НАСА.
Мисията трябва да проследи къде на планетата се отделя и абсорбира газът, който предизвиква парников ефект и се смята за главния причинител на глобалното затопляне, пише Би Би Си.
Очаква се данните от т.нар. Orbiting Carbon Observatory (OCO) да помогнат с по-голяма точност да се предвиди промяната в климата на Земята.
OCO ще обикаля в близка орбита на около 705 км. Сателитът ще прави пълна обиколка на Земята за 98,8 минути, като премине над цялата планета за 16 дни.
В момента проби с CO2 се взимат редовно от около стотина места по света. Новият сателит ще прави средно по 30 хил. замервания на обиколка.
Трябва да направим измервания в земната атмосфера тройно по-прецизни от досегашните, обяснява д-р Дейвид Крисп, главният изследовател по проекта.
От НАСА обаче подчертават, че мисията е експериментална и първо трябва да се потвърди, че избраният метод на измерване работи.
На OCO има спектрометър, който анализира отразяваната от земната повърхност слънчева светлина. Разделяйки я на съставните й цветове, устройството ще може да установи каква част от спектъра е абсорбирана от молекулите CO2.
За концентрацията на газа в атмосферата ще се съди и по замерванията на кислорода. Уредът е чувствителен към наличието на въглероден диоксид и в най-ниските слоеве на атмосферата.
Д-р Крисп обещава всеки ден около 50 гигабайта информация да стигат до учените на Земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!