Операцията за спасяването на затрупаните работници в мина "Ораново" беше временно преустановена, след като във вече разчистения участък се е свлякла глина, съобщи Би Ти Ви.
Може да се наложи прокопаването на обходен тунел, което обаче ще забави издирването с около месец.
Операцията започна преди осем дни след тежък инцидент, отнел живота на двама души. Засега няма данни за съдбата на издирваните работници - Николай Михайлов и Иван Лазаров.
Експерти и спасители
обсъждат нови варианти,
за да стигнат до търсените двама, съобщиха около 16,30 ч. днес проф. Михаил Михайлов от Минно-геоложкия университет и управителят на мина "Ораново" Валери Манов.
Има екип експерти от София, който е тук в момента, ситуацията в рудника е променена, но аз продължавам да твърдя, че това е едно сериозно природно бедствие, каза Манов.
Достигнахме до 64-та "Б" лента, от която изтича глина и която не можем да спрем, съобщи проф. Михайлов. Това, което миньорите успеят да изчистят, в следващия момент отново се запълва. Това означава, че глината е подложена на натиск и то не само на хидроскопичен натиск, а и на допълнителен. Това е като шприц - ако не натискате отгоре, няма да изтече нищо повече, обясни професорът.
Във връзка с променената обстановка експертите са решили да
се обсъди обстойно какво да се направи, а решението ще дойде в
следващите няколко часа, каза проф. Михайлов.
по която да стигнем до тези хора. Дойдоха и наши бивши колеги от Бобов дол във връзка с обсъждане на въпроса със смоли да се блокира теча, допълни той, но според него това едва ли ще бъде възможно. Но така или иначе обсъждат се различни варианти.
Що се отнася до информацията, че има проблеми с крепежа, дотам, докъдето аз съм стигнал и видял, няма никакво отклонение от проектния начин на крепене в рудника - през 50 сантиметра профилът е същият, какъвто е по проект, и няма никакво отклонение. Няма да говоря повече по този въпрос, защото не обичам, когато хора отвън правят такива изказвания, заяви той.
Проф. Михайлов съобщи, че се обмисля сега спасителна изработка, по която да се напредва по-бързо, но и по-безопасно. Трябва да заобиколим това място, от което е станал проливът, откъдето в момента натича глина в галерията, която чистим.
На въпрос дали е достоверна информацията за изтичането на газ метан в мината проф. Михайлов отговори, че "газ метан в този рудник изтича навсякъде". Управлението на опасността е да го разреждаме с достатъчно количество въздух, обясни той. Дебитът на въздух, който се подава в галерията, е достатъчен на този етап, за да не може да се говори за такова явление, заяви специалистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!