С порът заради тежка финансова глоба - 500 млн. долара, наложена на медиен холдинг, критичен към турското правителство, изправи отново един от най-богатите хора на страната и твърд секуларист срещу премиера, оглавяващ проислямско правителство.
Конфликтът между двамата се разпали и през есента на миналата година.
Магнатът, 72-годишният Айдън Доган, създаде империя от вестници, списания и телевизии, чието влияние върху обществеността си спечели уважението на влиятелни политици.
Премиерът Реджеп Тайип Ердоган обаче е изключение в една държава с демократичен режим на управление, в която окуражената класа набожни мюсюлмани отне властта от подкрепяния от армията светски елит, който контролираше Турция десетилетия.
Г-н Доган, осъзнайте се, заяви Ердоган на предизборен митинг миналата седмица. "Разстроен сте, защото нещата, с които бяхте свикнали, вече не са същите. Бяхте свикнали министър-председателите да Ви чакат на крака", заяви премиерът.
В луксозния си кабинет Доган и негови помощници наблюдаваха речта на Ердоган по един от телевизионните канали, които Доган притежава. Той не е претендирал за част от битката в Турция за държавната власт, въпреки че медиите му оттеглиха предишната си подкрепа за правителството и възприеха по-твърда редакционна линия.
"Защо той ме напада? Аз не съм политическа партия", заяви Доган, син на окръжен кмет, който в миналото ръководеше автокъща в Истанбул. Днес бизнесът му включва телевизиите Си Ен Ен-Тюрк и Канал Д, вестниците "Хюриет", "Миллиет" и "Радикал", а също петролни и газови компании (Doganholding).
Адвокатите на Доган оспорват глобата от 500 млн. долара, която властите наложиха заради предполагаемо укриване на данъци при продажбата на акции на телевизионния канал "Доган" на германското издателство Аксел Шпрингер.
Доган твърди, че не е било извършено нищо нередно и че разследването е политически мотивирано, тъй като проправителствените медии не са следени така зорко преди местните избори на 29 март.
Той иска да ни превърне в други медийни групи, които го подкрепят, но ние не сме като тях, заяви Доган в интервю в своя кабинет, декориран със стенопис в античен стил, изобразяващ Босфора и поставени в рамки тугри на османски султани.
Изборът на момента и безпрецедентният размер на наложената глоба поражда сериозни безпокойства, че властите променят подхода си от реторика към употреба на държавния апарат за тормоз на медиите, заяви Дейвид Дадж, директор на базирания във Виена Международен институт по печата, чийто състав включва и международния редактор на в. "Хюриет".
Медиите на Доган съобщиха за бизнес сделки на децата на Ердоган и публикуваха твърденията, че финансови средства са били нелегално отклонени от турска религиозна фондация в Германия към проислямската управляваща партия в Турция.
Ердоган, който съди няколко журналисти за обида, твърди, че защитава свободата на словото. Той също казва, че симпатизантите не трябва да си купуват вестниците на Доган, защото те публикуват невярна информация, както и че той няма влияние над финансовото министерство.
Те разглеждат (счетоводните) книги на компаниите и ги проверят, каза Ердоган пред репортери миналия уикенд. "Това се прави периодично, а не в специални дни. Групата на Доган беше спипана", допълни той.
Ердоган наложи реформи, които затвърдиха представата, че ислямът и демокрацията са съвместими, като въведе нов наказателен кодекс, подкрепен от Европа, и положи усилия за постепенно подобряване на положението на кюрдите и други малцинства.
Опонентите му твърдят обаче, че крайната му цел е да наложи религията на обществото.
Доган заяви, че 100% светската позиция на неговите медии може да е разстроила "фанатизираните антисекуларисти" в обкръжението на Ердоган.
"Не водя никаква борба с религиозните вярвания. Имам спорове с фанатизирани мюсюлмани, които искат неислямски неща, а твърдят, че са ислямски," каза той, като даде за пример обвиненията, че жените, които не носят ислямски забрадки или плуват на обществени места, са грешни.
Доган обича да играе табла в офиса си и на стената му виси снимка на основателя на републиката Мустафа Кемал Ататюрк - идол на турските секуларисти, който играе тази игра.
Подобно на Ердоган той не бяга от конфронтация. Ако той продължи по този начин, ние ще продължим редакционната си линия, без да отстъпваме, заяви Доган.
"Поляризацията може да стане по-голяма. Това е не каквото искаме, но може да се случи", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!