О бщинска банка е отпуснала кредити за милиони левове на фирми, свързани с Христо Ковачки, обяви в четвъртък столичният общински съветник от НДСВ Владимир Каролев. По думите му това става ясно от доклад на управление "Банков надзор" на БНБ, който е бил изпратен в Столичния общински съвет преди повече от месец, но председателят на стопанската комисия Пламен Илиев не го е раздал на колегите си. Засега освен Каролев с документа по неофициален път се е запознал и председателят на съвета Владимир Кисьов. Той обаче не е видял нищо обезпокояващо в него, тъй като е дадена оценка за добра капиталова адекватност на банката.
Христо Ковачки официално няма акции в Общинска банка, но държи 26% от финансовата институция чрез 11 свързани фирми и се води консултант в нея. Столичната община има дял от 67% в банката, но на практика не може да я управлява, защото по устав за това са необходими 75% от акциите й.
Според Каролев в доклада има таблица с 15 фирми, които са усвоили 21,3 млн. лв. и са определени от "Банков надзор" като "дружества с индикации за свързаност". Съгласно банковия закон на свързани фирми не могат да се дават повече от 25% от капиталовата база (капиталът плюс резерва), която в момента е 33 млн. лв. за Общинска банка, напомни съветникът.
По данни от статистиката на БНБ в момента капиталовата база на "Общинска" е 41 млн. лв., което означава, че на свързани фирми могат да се отпускат максимум 10,25 млн. лв. Сумата на кредитите вече е по-голяма от тези 21,3 млн. лв., защото банката е отпуснала още кредити на такива компании, но те не са били усвоени в момента на проверката, уточни Каролев.
Част от фирмите, получили кредити, са директно свързани с Ковачки, като "Минна компания" и мини "Черно море", а други били регистрирани на един и същ адрес, който е на фирма на Ковачки, обясни Каролев. Според него заем за 8 млн. лв. към едно от тези дружества вече бил квалифициран като несъбираем, а други кредити били обезпечени с имоти на Ковачки, които не са застраховани.
Самият доклад на "Банков надзор" остана обвит в тайнственост
Каролев отказа да го предостави на медиите с мотива, че това ще е нарушение на банковата тайна. От офиса му заявиха, че няма да коментират неговите твърденията. Общинска банка за пореден път става заложник на политически и икономически интереси, коментираха от самата банка. От БНБ пък заявиха, че не е практика централната банка да коментира публично резултати и изводи от свои надзорни проверки.
Източници на "Дневник", пожелали анонимност, заявиха, че в документа на БНБ са отразени няколко кредита на фирми, категорично свързани с Ковачки. Те обаче държат под 3% от капитала й, поради което не могат да се третират като вътрешни кредити по закон. Според тях в доклада липсва констатация, че по някакъв начин е нарушено законовото изискване кредитите към свързано лице да не надвишават 25% от капитала на една банка.
Данните от доклада на банковия надзор бяха обявени, преди да се гласува предложението на трима общински съветници да се поръча анализ от одитора на банката "Делойт" за това дали е добре да се увеличи капиталът й. Последният скандал около Общинска банка се разрази преди месец, когато по предложение на съветника от "Демократи за София" и председател на стопанската комисия Пламен Илиев общинският съвет прие с крехко мнозинство капиталът на банката да се увеличи с до 20 млн. лв. В момента обаче общината няма пари да участва в увеличението и новите акции щяха да бъдат изкупени единствено от Ковачки, което щеше да му даде било 60% от финансовата институция. След обжалване на решението от кмета Бойко Борисов съветниците прегласуваха решението си, което мнозина определиха като "подаряване" на банката на Ковачки.
Всяка банка има несъбираеми кредити, но е важно да не се нарушава капиталовата й адекватност, каза председателят на общинския съвет и зам.-председател на СДС Владимир Кисьов. Той призова Пламен Илиев да запознае останалите съветници със съдържанието на анализа на банковия надзор. "Този, който е раздавал неправомерно кредити, си носи отговорност според законодателството. В одита на "Банков надзор" обаче няма предложения за наказания", допълни Кисьов.
"Към настоящия момент всички кредити, разрешени от банката, са в регламентираните законови рамки и при стриктно спазване на изискванията на БНБ. В тази връзка ръководството на Общинска банка изразява своята загриженост относно спекулациите на Каролев с авторитета и доброто име на банката. Столична община е мажоритарен акционер в банката и е неприсъщо на общински съветник да работи срещу интересите на общината и гражданите на София", заявиха от банката.
"Зная какво ще е мнението на "Делойт", то ще е за увеличаване на капитала на банката, защото това е добре за всяка финансова институция, но въпросът е дали е добре за общината", каза още Владимир Каролев.
Според него става въпрос за пореден опит на част от съветниците да се прокара увеличаване на капитала в полза на Ковачки. Това се прави, защото Ковачки, от една страна, иска да разполага с повече средства, за да ги отпуска на свои фирми и, от друга - защото се страхува от изхода на делата, които две общински дружества водят за продажбата на дела си в банката", смята съветникът от НДСВ. Той обвини още шефа на надзора на общинската агенция за приватизация и съветник от "Гергьовден" Станимир Зашев, че нарочно не придвижва преписката за приватизация на дела на общината в банката.
Има група съветници, които работят за интересите на Христо Ковачки и те трябва да бъдат ударени през пръстите, каза и Вили Лилков от ДСБ. Той също е на мнение, че приватизацията на банката се бави умишлено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!