О пит да бъде запалена казанлъшката джамия е направен снощи около полунощ. Случаен минувач е видял пламъци и е съобщил в полицията. Според първоначалните информации е изгоряла незначителна част от дограмата. Полицията в Казанлък работи по случая, информира "Дарик радио".
Напоследък джамията е често обект на нападения, при които се чупят основно стъкла и се изписват свастики по фасадата й. Казанлъшката джамия е на близо 500 години и е единствената оцеляла в града от последните два века. Обявена е за паметник на културата.
"Атака" осъжда посегателството върху джамията в Казанлък, съобщи общинският лидер Ненко Георгиев. Категорично се противопоставяме срещу терористичните актове, допълни той. "Атака" е против свързването на религията с политически цели, заяви Георгиев.
Това е поредното посегателство върху мюсюлманския храм. По този повод Лютви Местан от ДПС прочете протестна декларация в парламента, информира още "Дарик".
Срещу мюсюлманския храм в Казанлък те са няколко от 1996 година насам, когато са били хвърляни димки и бомба на входа. Имало е и още един палеж през 2000 г. Като причина за варварските актове от ДПС сочат факта, че извършителите все още не се разкрити.
Свастики и оскверняващи надписи загрозявали стените на мюсюлманските храмове в Пловдив, Айтос, Плевен и София. Всяко посегателство на религиозен храм е посегателство върху етническия мир в страната и модела на толерантност, е позицията на ДПС. От движението призоваха към нея да се присъединят и останалите политически сили в Народното събрание.
Депутатите от партията на Доган поискаха среща с вътрешния министър Румен Петков. Според него обаче е доста пресилено да се говори, че има ескалация на етническото напрежение в България.
Петков запозна ръководството на парламентарната група на ДПС с информацията, която има, във връзка с опита за палеж на градската джамия в Казанлък и с мерките, които МВР ще предприеме.
Позицията на ДПС е принципна, каза Петков след срещата си с депутатите и отбеляза, че се е запознал с текста на декларацията им.