П ървият приоритет за нас е да се гарантира сигурността на българските контингенти в Косово, каза премиерът Сергей Станишев пред журналисти.
Български военни и полицаи са в Косово в състава на КейФОР и на ЮНМИК.
Днес той се срещна с министъра на вътрешните работи Румен Петков, председателя на Държавната агенция "Национална сигурност" Петко Сертов и ръководителите на специалните служби във връзка с напрежението в Белград след протестния митинг, нападенията срещу дипломатическите представителства и очакваните протести в Косовска Митровица.
Взети са всички необходими мерки за максималната сигурност и спокойствие за нашите контингенти. Те ежедневно информират ръководствата на МВР и Министерството на отбраната за положението в Косово, отбеляза премиерът.
Той съобщи, че ръководителите на службите са го информирали за засилените мерки за сигурност на българските дипломатически представителства в Сърбия.
През следващата седмица ще имаме редовни подобни събирания, защото ситуацията в Косово е динамична, каза Станишев.
Виждаме, че реакцията на ръководството на Сърбия, особено на президента, по отношение на провъзгласяването на независимостта на Косово, е сдържана и добре обоснована, но естествено в самата Сърбия общественото настроение е доста изострено, отбеляза премиерът.
Вчера видяхме как след митинга в Белград футболни агитки атакуваха редица посолства и затова трябва да се вземат всички превантивни мерки по отношение на сигурността на българското посолство в Белград, добави той.
Засега
няма основания български граждани да отменят пътувания в Сърбия,
каза пред журналисти външният министър Ивайло Калфин.
"Следим това, което се случва в Сърбия с особено внимание, включително и вчерашните инциденти. В момента не виждам никакви основания български граждани да се въздържат от пътувания в Сърбия", добави министърът.
На въпрос кога се очаква парламентът да обсъди българската позиция за Косово и кога тя ще бъде официално оповестена премиерът отговори, че е много важно да се видят действията на институциите в Косово по прилагането на плана "Ахтисаари", в който ангажиментите по отношение на децентрализацията, правата на малцинствата и опазването на културните и исторически монументи са ясно описани. Това е много важен приоритет за България, каза Станишев.
Ще предложа решение за установяване на дипломатически отношения с Косово, ако декларираните намерения за спазване на основните принципи на плана "Ахтисаари", гарантиращи мултиетническо функциониране на обществото в Косово, залегнат в Конституцията и в основния пакет закони в Косово, каза днес вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин пред парламента в отговор на депутатски въпрос.
Мисля, че тази позиция е изключително ясна и няма нужда от обяснения, добави Калфин.
Националните интереси се водят от два основни принципа ? първият е средносрочната и дългосрочна стабилност на Балканите, каза външният министър. За нас замразяването на косовския конфликт с всички напрежения около него не е приемливо, тъй като това обрича Балканите да останат дълго време извор на насилие и нестабилност, а това ще се отрази на всички съседни страни, добави той.
Вторият принцип е ЕС и международната общност да имат силен ангажимент към ставащото в Косово, доколкото съгласно Солунския дневен ред на ЕС всички страни на Западните Балкани без изключение имат перспективи за европейска интеграция, каза още Калфин и отбеляза, че досега осем страни-членки на ЕС са признали Косово като независима държава, още осем са започнали процедурите си, а четири са декларирали, че ще започнат такива процедури. Четири страни са заявили, че на този етап нямат намерение да признаят независимостта на Косово.
Ние ще продължим през следващата седмица да следим какво се случва в Косово и да се опитваме да имаме достатъчно добър диалог с всички, каза Ивайло Калфин. Той заяви, че върху България няма оказван натиск от страна на други страни.
Същевременно
дясната опозиция в парламента вече призна Косово
като внесе в деловодството на Народното събрание проектодекларация за признаване независимостта на държавата.
Проектодокументът е подкрепен от 10 депутати от ОДС, ДСБ, ще бъде подкрепен и от представители на "Българска нова демокрация". Зад декларацията застава и новата Единна народна партия на Мария Капон.
Надежда Михайлова от ОДС подчерта, че правителството трябва да излезе с ясна позиция по провъзгласената косовска независимост.
В проекта за декларация се признава условната независимост на Косово, като гарантира изпълнението на плана "Ахтисаари", целостта на регионалните граници и защита на малцинствените групи, в това число и на българите в областите Гора и Жупа.