У чени са открили, че орангутаните умеят да споделят и да имитират взаимно реакциите си. И двете неща са важна част от изкуството да се смееш.
Орангутаните лесно възприемали и имитирали образа на смеещите се хора. Скоростта, с която те започвали да подражават на човека или на събратята си, говори, че израженията им не са случайни, смятат учените.
Усмивката се оказала заразителна. Когато един от орангутаните отварял уста, вторият правел същото само след половин секунда, се казва в статия за резултатите от изследването в списание "Байолъджи летърс".
Доктор Марина Давила Рос от университета в Портсмут и професор Елке Цимерман от университета за ветеринарна медицина в Хановер проучили игровото поведение на 25 орангутана на възраст между 2 и 12 години в четири центъра по целия свят.
В коментара си към резултатите от изследването доктор Рос заявява: "При хората подражателното поведение може да бъде съзнателно или случайно. Преди нашето изследване нямаше доказателства, че животните могат да реагират по същия начин."
По думите й предаването на положителното емоционално настроение и емпатията, както и несъзнателните мимически реакции на хората, са възникнали преди човека.
Според нея изводите на изследователите ще хвърлят светлина върху природата на споделянето и ще помогнат да се разбере доколко това чувство е важно за животните, които живеят на групи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!