"Може би защото, в "самоопознаването си чрез Буш", ние всъщност можем да открием какво искаме от САЩ. Другото обяснение е, че настоящият президент се меси по-малко в нашата вътрешна политика и не ни поучава много-много за демокрацията и човешките права. Руснаците се дразнят, ако някой се опитва да им дава акъл, и по тази причина са за Буш и против Кери", убеден е вестникът.
В заглавие на първа страница ТАЙМС посочва: "Гладиаторите на Америка се подготвят за съдбата си", в авторски коментар във вестника се защитава тезата, че е по-добре Джордж Буш да бъде преизбран.
"Никой не може да отрече, че Джон Кери, победителят в тазгодишните президентски дебати, е изборът на най-интелигентните и изтънчени хора във Великобритания", коментира авторът, но допълва, че Джордж Буш е по-добрият избор от гледна точка на борбата с тероризма и свързания с нея риск от предприемане на непопулярни мерки.
ИНДИПЕНДЪНТ обявява своето предпочитание Джон Кери да спечели тези избори и се мотивира: "Той разбира военното и дипломатическо бедствие, в което се превърна войната в Ирак. Той разбира опасностите от дълга, който Буш натрупа за бъдещите поколения, и вредата, която той нанесе на доброто име на Америка в чужбина."
В редакционен коментар ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ заема по-дистанцирана позиция: "... Не се съмняваме, че който и да спечели изборите... демократичната система на САЩ ще продължи да процъфтява."
"Тези, които виждат семената на американския упадък в отчаяните битки в ключовите щати днес, трябва да отговорят на следния въпрос: Колко време биха дали създателите на новата конституция на ЕС, за да видят такъв политически интерес при следващи европейски избори?", допълва изданието.
Под снимки на шестима поддръжници на Буш и Кери в Милуоки, където двамата кандидати държали речи на разстояние само няколко пресечки един от друг, ГАРДИЪН пише на първата си страница: "Нека хората решат - френетичен финал на исторически избори в САЩ".
"Германия, Европа и целият свят копнеят за края на ерата на Буш, но се опасяват, че в края на този дълъг изборен ден Кери в крайна сметка няма да успее", смята БЕРЛИНЕР ЦАЙТУНГ.
Вестникът отбелязва, че след десетилетия на благодарност и възхищение към за САЩ, сега Германия е обхваната от скептицизъм спрямо всичко, произлизащо от Вашингтон.
"Войната в Ирак беше онова, което причини подобна голяма промяна", припомня изданието.
Според влиятелния френски всекидневник МОНД ако френски политици трябваше да гласуват в президентските избори в САЩ, "повечето от тях, от целия спектър, биха предпочели Джон Кери", въпреки че "неколцина съжаляват за сходствата между кандидата на демократите и сегашния президент".
"Френската политическа класа направи своя избор: тя предпочита Кери пред сегашния президент", категорично е изданието.
Вестникът отбелязва, че "и в десницата, и в левицата основният принцип изглежда е: "Всеки друг освен Буш", но когато са били запитани, редица парламентаристи са предпочели да не разкриват предпочитанията си.
"Дали в това свое поведение те не следват пример от по-високо?" пита изданието, напомняйки на читателите си, че самият президент Ширак "е бил внимателен да не разкрива на кого симпатизира".
"Който и да спечели, не трябва да очакваме завой на 180 градуса в американската външна политика", въпреки че може би ще има основания за надежди", предупреждава мадридският ЕЛ МУНДО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!