П од атрактивното заглавие "Пъргавата котка на Източна Европа" специализираният германски тв канал за политика "Феникс" излъчи документален филм за пътя на България към ЕС, разказва Юлиана Недева от Би Би Си.
Според анализ, цитиран от "Франкфуртер алгемайне цайтунг", икономиката в Централна и Източна Европа отбелязва динамичен ръст и привлича германските инвестиции.
"Феникс" в тази линия се спира подробно на интересите на германските предприемачи в България, които очакват, че след приемането на страната в ЕС цената на труда ще се повиши, тъй като квалифицираните българи ще търсят по-добре платена работа в другите страни.
Най-късно на 1 януари 2008-а - и това е последният опит за натиск над българското правителство да довърши реформите, България ще се присъедини към съюза.
Европейското членство е решено, въпреки че 1 млн. от българите живеят в бедност, констатира "Феникс".
Американски инвеститори обаче сравняват подема на България с азиатските "тигри" и я наричат "пъргавата котка на Източна Европа", продължава "Феникс". Този комплимент се отнася поне за столицата София, където белезите на икономическото оживление са осезаеми навсякъде.
Остават нерешени обаче редица проблеми - замърсяването на околната среда, забавената съдебна реформа и интеграцията на ромското население, отбелязва германският тв екип.
Берлинският "Тагесшпигел" вижда София като огледало на българския стандарт. По повод предстоящите избори за кмет на столицата изданието посочва кандидатурата на ген. Бойко Борисов, "суперченгето" на България, като се съмнява откровено дали именно професионалният полицай е политикът, който може да реши успешно разнородните проблеми на столицата, които не се изчерпват само с престъпността.
"Тагесцайтунг" пък цитира критичното мнение на Антоанета Приматарова - бивш заместник външен министър и бивш главен преговарящ на България с ЕС, според която на управляващите в София липсва съзнанието за необходимостта от реформи.
По думите и в подготвителната фаза за членство България се държала пред ЕС като ученичка пред учител, вместо да проявява повече самоинициативност.
Анализирайки предстоящото еврочленство на България, сръбският в. "Данас" заключва, че организираната престъпност остава ахилесовата пета на страната. Еврокомисарят Оли Рен предупреди София, че Брюксел очаква резултати, и то бързо, коментират медиите в Белград.
В тази връзка "Данас" припомня българското обещание, че до 2006 г. всички съмнителни приватизационни сделки и корупционни афери ще бъдат предадени на прокуратурата. В същото време Брюксел е разтревожен, че няма нито една присъда срещу хора от престъпния свят.
Новото българско правителство полага усилия да покаже резултати в битката срещу организираната престъпност, за да осигури влизането на страната в ЕС, коментира изданието.
До средата на октомври на прокуратурата са предадени 17 завършени разследвания на поръчковите убийства. Полицията твърди, че решила 25 убийства, извършени през последните години. Ще бъде извършена ревизия в някои фирми, за които се счита, че са свързани с босове на престъпни групировки.