П о-големият брой на милиардерите е следствие от динамичната световна икономика, коментира главният редактор Стив Форбс, който е и собственик на списанието.
"Бумът не се дължи само на търговията. Едно от нещата, които спомагат за този ръст, включващ стотици милиони хора в глобалната икономика, е, разбира се, технологията, добавя той, като уточнява, че "това е най-богатата година в човешката история".
Докато в досегашните 20 класации преобладаваха американски бизнесмени, сега вече руските олигарси и азиатските предприемачи, особено от Индия и Китай, също имат сериозно присъствие, отбелязва още БГНЕС.
В списъка например има 36 индийски милиардери, които притежават общо 191 млрд. долара. По този начин Индия измести Япония, която за цели две десетилетия заемаше водещото място в Азия.
Дори и индийското превъзходство обаче отстъпва, ако Китай и Хонконг се пресмятат заедно. Техните 41 милиардери са водени съответно от Кашинг и китайската бизнесдама Ян Чънг, основателка и президент на "Nine Dragons Paper (Holdings) Ltd".
Индия и Китай имат големи постижения, обяснява редакторката от "Форбс" Луиза Крол. В Европа най-вълнуващите новини идват от Русия и Испания, като в списъка попадат 10 нови испански имена и 19 руснаци, обяснява тя.
"Средната възраст на милиардерите в Русия е 46 години, т.е. там са с 16 години по-млади в сравнение със средната възраст на най-богатите в световен мащаб - 62 години, констатират още от "Форбс".
Самият издател предупреждава, че някои от щастливците в бившия Съветски съюз могат да не запазят богатството си в дългосрочен план.
"Ако се случи срив в цените на суровините... дали ще имат ширината и дълбочината да се справят с проблема?", пита се той в коментара си за руската икономика.
Губернаторът на Чукотка и собственик на футболния клуб "Челси" Роман Абрамович остава на върха в Русия с 18,7 млрд. долара.
52-мата милиардери от Русия са натрупали своите богатства главно от петрол, стомана, рудодобив и метали.
Неотдавна руското сп. "Финанс" вдигна голям шум, обявявайки собственика на "Базов елемент" Олег Дерипаска за най-богатия руснак, като оцени състоянието му на 21,2 млрд. долара - но според американските експерти той е два пъти по-беден и дори не влиза в първата тройка на руските богаташи.
В списъка е включена една-единствена рускиня - съпругата на московския кмет Юрий Лужков - Елена Батурина, ръководител на компанията "Интеко". Със своите 3,1 млрд. долара заема 279-о място, обобщава NewsRu.
В първата стотица влизат още собствениците на "Нафта-Москва" Сулейман Керимов (№35 с 14,4 млрд. долара) и на Новолипецкия металургичен комбинат Владимир Лисин (№36 с 14,3 млрд.), съсобственикът на "Норилски никел" Михаил Прохоров и ръководителят на "Интеррос" Владимир Потанин, които са заедно под №37 и 38 с по 13,5 млрд. долара.
Олег Дерипаска с фирмата си "Русал" е едва №40 с 13,3 млрд., а ръководителят на "Алфа-банка" Михаил Фридман е 45-и с 12,6 млрд.
По-надолу са президентът на петролната компания "ЛУКойл" Вагит Алекперов (№48 с 12,4 млрд.), ръководителят на "Северстал" Алексей Мордашов (№54 с 11,2 млрд), председателят на съвета на директорите на "СУАЛ-Холдинг" Виктор Векселберг (61-ви с 10,4 млрд.).
Следват председателят на съвета на директорите на АФК "Система" Владимир Евтушенков (№71 с 9,1 млрд.), председателят на управата на "Уралсиб" Николай Цветков (83-ти с 8,4 млрд.).
Изпълнителният директор на "ТНК-ВР Мениджмент" Герман Хан и съсобственикът на Уралската минно-металургична компания и "Кузбассразрезугл" Искандер Махмудов си поделят 86-а и 87-а позициа с по 8 млрд долара.
Най-много милиардери все пак има в САЩ - 415, или 44% от общия брой, със състояние, равняващо се на 1,35 трилиона долара, добавя БТА.
На второ място са германците. Там има 55 милиардери с общо 245 млрд. долара, а Русия е трета с 53-ма представители, които обаче притежават повече пари - 282 млрд. долара.
В Близкия изток на върха по брой на богаташите е Турция, която оставя след себе си Саудитска Арабия и Израел.
Хауърд Шулц от веригата кафенета "Старбъкс" е един от "новаците" в списъка. Бившият президент на киностудията "Уолт Дисни" Майкъл Айснър също направи своя дебют благодарение на по-високото му дялово участие в компанията.
Други познати лица са президентите на "Гугъл" Лари Пейдж и Сергей Брин, като всеки от тях притежава по 16,6 млрд. долара; основателят на "Дел" Майкъл Дел с 15,8 млрд. и бившият италиански премиер Силвио Берлускони с 11,8 млрд. долара.
Растежът на "Гугъл" е емблематичен за бързо натрупване на богатства през последните години, изтъква Франс прес.
"През последните пет години... въпреки всички сътресения по света глобалната икономика е нараснала с 25%. Никога досега в историята не е имало подобно развитие", категоричен е Стив Форбс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!