К ъм спешни и едновременно с това дълготрайни мерки за справяне с ескалиращата глобална криза за хранителни продукти призова генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун на срещата в Ню Йорк на високо равнище на Икономическия и социален съвет с представители на МВФ, СБ, Световната търговска организация и Конференцията на ООН за търговия и развитие.
Вчера специалният докладчик на ООН Жан Зиглер заяви, че светът върви към дълъг период на конфликти, свързани с повишаването цените на храните и острия недостиг на продоволствени стоки.
Само за два месеца цените в света на ориза се повишиха с 52%, а зърното за четири месеца поскъпна с 84%.
Междувременно още преди скока на цените в света на всеки пет секунди умираше дете, ненавършило 10 години, а от недохранване страдат 854 млн. души.
Зиглер посочи, че на Запад семействата харчат за храна 10-20% от бюджета си, докато в най-бедните райони по света харчат по 60-90%.
В същото време, въпреки опрощаването на част от дълговете, общият дълг на 122 страни през миналата година възлизаше на 2100 млрд. долара. Зиглер определя тази ситуацията като взривоопасна.
Ние имаме нужда не само от краткотрайни спешни мерки, които да посрещнат належащите критични нужди и да предотвратят гладна смърт в много райони из целия свят, но също така и от значително нарастване в дългосрочен план на производството на зърнени храни, каза Бан Ки-Мун.
Той подчерта и нуждата от осигуряване на по-добър достъп до световните пазари на средноразвитите страни, за да могат да преодолеят празнотите в развитието си като подобрят инфраструктурата, като се интегрират в световните финансови пазари и вземат мерки за справяне с огромното социално неравенство.
Генералният секретар на ООН призова за изработване на механизми за трансфер на технологии и инвестиции от донорите към най-бедните икономики, за да им помогнат да увеличат износа си, според схемата "помощ за търговия".
Бан Ки-мун настоя и за "регулации, които да предпазят финансовата система и да осигурят растеж", като предупреди, че досега съществуващите правила не са успели да предотвратят последиците от кризата на световните финансови пазари.
Говорителят на Белия дом Дейна Перино съобщи, че президентът на САЩ Джордж Буш е наредил на Държавния департамент и на Американската агенция за международно развитие (USAID) да преценят какво САЩ могат да направят в краткосрочен план по този проблем. Очаква се в скоро време САЩ да обявят конкретни мерки за помощ на засегнатите от хранителната криза страни.
Перино добави, че Буш е сериозно загрижен от положението в Хаити, Египет, Филипините и други страни, засегнати от растящи цени на храните, които вече предизвикаха прояви на насилие и размирици.
Ден по-рано
президентът на Световната банка Робърт Зелик призова към незабавни действия за овладяване на бързото покачване на цените
на хранителните стоки - процес, който вече предизвика глад и вълнения в няколко страни.
Международната общност трябва да даде пари и да помогне на гладуващите, каза Зелик след заседание на Комитета за развитие на Световната банка, който определя политиката на международната институция.
Зелик прикани правителствата бързо да изпълнят ангажиментите си и спешно, до 1 май, да подпомогнат с 500 млн. долара Световната продоволствена програмата на ООН (WFP).
Като пример за сериозните последици от поскъпването на храните Зелик даде бунтовете и грабежите в Хаити, довели до падане на правителството.
Президентът на Световната банка заяви, че тя отпуска на Хаити допълнително 10 млн. долара, които да бъдат използвани за изхранване на населението.
По най-груби сметки двойното поскъпване на хранителните стоки през последните три години може още повече да задълбочи бедността на хората в страните с ниски приходи, смятат експерти на Световната банка.
За опасните последици от поскъпването на храните говори и председателят на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан.
Все повече региони в Русия се сблъскват с бурен ръст на цените на хляба и останалите социално значими хранителни продукти, въпреки че там има наложен мораториум върху поскъпването им, който изтича след три седмици.
В тази условия се предлага с цел защита на бедните да бъдат въведени купони за закупуването на ограничено количество храни на фиксирани цени, пише "Независимая газета".
Властите в Сахалинска област обмислят възможността за въвеждане на купони за хляба за социално незащитените слоеве от населението.
Сахалинският губернатор Александър Хорошавин призна, че това ще бъде практически неизбежно, ако областната администрация не намери друг начин за подкрепа на местните хлебопроизводители.
Френският министър на земеделието Мишел Барние съобщи, че производството на хранителни продукти трябва да бъде "приоритет" в световен план.
Необходимо е цял свят да признае, че приоритетно трябва да бъде производството на хранителни продукти, заяви Барние. Той информира, че Франция ще предложи идеята за лансиране на "европейска инициатива за хранителна сигурност" в света по време на срещата на министрите на земеделието на държавите-членки на ЕС в Люксембург.
"Може да се произвеждат и други неща, например биогорива, но приоритет трябва да бъдат хранителните продукти", заяви Барние. Той каза още, че е необходимо обществените помощи да бъдат преориентирани за развитието на земеделието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!