Л екарствата, използвани за борба с депресиите, са най-употребяваните лекарства с рецепти в САЩ, се казва в ново американско правителствено изследване.
Данните на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията показват, че лекарите изписват антидепресанти по-често, отколкото лекарства срещу високо кръвно налягане, повишено ниво на холестерин или астма.
През 2005 г. от 2,4 млрд. рецепти 118 млн. са за медикаменти срещу депресия. За сравнение рецептите за лекарства срещу високо кръвно налягане са 113 млн.
Употребата на антидепресанти и други психотропни (влияещи на биохимичните процеси в мозъка) препарати в САЩ за последните 10 години се е увеличила почти три пъти, отбелязват авторите на изследването.
Мнозина психиатри преценяват явлението като положително
Според тях подобна тенденция говори за това, че американците вече не се страхуват да се обръщат за помощ при сериозни психологични проблеми.
"Депресията е основен проблем за съвременния човек. Това, че хората получават нужната им помощ, може само да ни радва", смята доктор Кели Поснър, служител в медицинския университетски колеж "Колумбия" в Ню Йорк.
По думите й с периоди на депресия в различни моменти от живота си са се сблъсквали около 1/4 от възрастните и 8% от непълнолетните.
Тези цифри са достатъчно високи, смята Поснър. Тя отбеляза, че и досега не всички нуждаещи се получават необходимите лекарства при депресия.
Около половината афроамериканци, които изпитват симптоми на депресия, не ходят на лекар, каза тя.
Не всички специалисти обаче са съгласни с подобно мнение. Доктор Робърт Гудман от Ню Йорк, основателят на обществената организация "Няма безплатен обяд", която агитира лекарите да не приемат подаръци от фармацевтичните компании, се съмнява в необходимостта от подобно количество рецепти.
Трудно е да се повярва, че толкова много хора се сблъскват с депресията
и че антидепресантите са единственото средство за борба във всяка от тези ситуации, казва той.
Според него реалната причина за сериозния ръст при употребата на антидепресанти е политиката на производителите на лекарства, сътрудничеството им с лекарите и въздействието върху пациентите, включително с помощта на рекламата.
Преди около две години списанието на Американската асоциация на лекарите публикува резултатите от експеримент, по време на който няколко специално наети актьори се обърнали към лекари в Сан Франциско и заявили, че с намират в състояние на депресия.
Изяснило се, че антидепресантите най-често се изписват на онези пациенти, които сами молят за това.
Основният фактор, влияещ върху решението на лекаря за целесъобразността на провеждането на медикаментозно лечение на депресия, на практика е молбата на пациента, бе изводът от изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!