Л екарите от йерусалимската болница "Хадаса" решиха да не изваждат и днес от изкуствената кома Ариел Шарон. На специален консилиум било решено израелският премиер да остане в това състояние още 24 часа, както и да му бъде направена допълнителна мозъчна томография.
Няма никаква промяна в здравословното състояние на премиера, съобщи днес говорител на болницата в Ерусалим. За момента то е стабилно, но все още критично.
Днешната мярка ще позволи на специалистите да оценят щетите, нанесени от масивния мозъчен кръвоизлив, заради който Шарон бе хоспитализиран.
По-рано днес в "Хадасах" бе свикан консилиум на лекари с различни специалности, които да определят по-нататъшните методи за лечение. Консилиумът освен това трябва да реши кога точно ще бъде възможно Шарон да бъде изваден от "принудителната кома", в която лежи вече четвърто денонощие.
77-годишният Шарон бе подложен на втора, 5-часова операция в петък за спиране на ново мозъчно кръвотечение и намаляване на повишено вътрешночерепно налягане. Лекарите тогава съобщиха за "значимо подобрение", но добавиха, че премиерът продължава да е в тежко състояние. В момента той е под наркоза и е свързан с апарат за изкуствено дишане.
Шансовете на Ариел Шарон да остане жив са много големи, заяви един от лекуващите му лекари на израелския премиер - Йосиф Коен. Той обаче подчерта, че прекараният от Шарон масивен мозъчен кръвоизлив със сигурност ще има последствия за по-нататъшния му живот.
Ако кажа, че след толкова тежка травма той няма да има проблеми със сетивата си, това означава просто да не призная реалността, отбеляза лекарят.
Според медиците "има опасност Шарон да бъде парализиран или да получи други увреждания, които ще му попречат да изпълнява функциите си".
Шансовете на Шарон да се възстанови са слаби,
твърдят независими експерти, а сътрудници на мин.-председателя заявиха, че вече се подготвят за сценария, в който той може да не се върне на работа.
Израелският вицепремиер Ехуд Олмерт, който временно изпълнява функциите на премиер, откри днес за първи път седмичното заседание на кабинета, като увери присъстващите, че институциите в страната функционират в отсъствието на Шарон.
"Демокрацията в Израел е силна и институциите на страната работят сериозно и както се полага", каза Олмерт.
Ариел Шарон е подписал документ, с който дарява органите си след своята смърт,
разкрива в. "Аарец". Шарон е подписал документа през май, за да поощри трансплантациите, и носи карта на донор на Израелския
център за трансплантации и асоциацията "Ади", уточнява вестникът в електронното си издание.
Двете организации обаче подчертаха символичния характер на жеста на Шарон, който през февруари трябва да навърши 78 години, понеже само органите на хора под 75 години могат да бъдат трансплантирани.
Освен това според израелското законодателство синовете на Шарон - Омри и Гилад - имат право да забранят на хирурзите да изпълнят волята на техния баща, уточнява АФП.
Междувременно йорданският крал Абдула Втори изрази надежда, че здравословното състояние на Шарон няма да се отрази на близкоизточния мирен процес.
Преди усложняването на здравословното състояние на израелския премиер Йордания възлагаше на него надеждите си за израелско изтегляне и от Западния бряг и за сключване на мирен договор между Израел и палестинците, отбелязват агенциите.
Египетският президент Хосни Мубарак също пожела на Шарон скорошно възстановяване, като подчерта, че желае сътрудничеството между Египет и Израел да продължи. Египетският проправителствен вестник "Ал Акбар" изрази безпокойство от възможното връщане във властта на лидера на "Ликуд" - "ястреба" Бенямин Нетаняху.
"В случай, че Шарон почине, завръщането на Нетаняху като премиер на Израел е почти сигурно,
а всички знаем, че той представлява крилото, което е най-враждебно към мира и продължаването на мирния процес", пише изданието.
Независимите египетски вестници обаче са по-критични. Вестник "Ал Уафд", орган на едноименната опозиционна либерална партия, излезе със заглавие "Краят на касапина от Сабра и Шатила".
Има се предвид избиването на цивилни палестинци в тези два бежански лагера в Ливан през 1982 г., след като Израел нахлу в Ливан. Тогава Ариел Шарон бе министър на отбраната и палестинците го обвиняват, че е косвено отговорен за случилото се.
Правителството на Йордания, което подписа мирен договор с Израел, също реагира на последните събития: "Йорданското правителство продължава да следи с интерес развитието на здравословното състояние на израелския премиер, особено последиците му върху израелската и палестинската политическа сцена и мирния процес", заяви правителственият говорител Насър Джаудех.
Палестинският премиер Ахмед Корая пък заяви, че кончината на Шарон би оставила "голяма празнина в Израел".
"Такова голямо събитие ще се отрази на Израел и на целия регион. На израелците ще им липсва лидерът Шарон, който взема важни решения", каза Корая.
"Независимо дали Шарон ще умре или не, нас ни интересува в региона да се стигне до мирно решение, което да реши всички проблеми", бяха думите на ливанският външен министър Фаузи Салух.
Според ливанския вестник "Ан Нахар" Шарон се възползва от международните обстоятелства през последните години, за да постигне невъобразимото.
"Той успя да убеди повечето израелци, че е човекът, който ще донесе мир.
Той убеди в това и американците и, уви, голяма част от арабите. Истината обаче не е такава. Той не успя да създаде Велик Израел", коментира вестникът.
Иран приветства новината за влошеното здравословно състояние на премиера на страната, която е негов заклет враг. Ултраконсервативният президент на Иран Махмуд Ахмадинеджад пожела смърт на Шарон, когото нарече "престъпник".