О бикновено понеделникът се смята за тежък ден. В неделя като че ли всичко трябва да е наред - все пак е почивен ден. Не на такова мнение обаче са специалистите.
Сред тях дори съществува термин "неделни болести", които по някои оценки са над 60. Сред тях са нарушенията на сърдечната дейност в резултат на алкохолни влияния, простудни заболявания заради злоупотреба със сладолед или напитки с лед, различни неврози, предизвикани от нерационалната почивка и т.н.
Според статистиката именно в неделната вечер се наблюдава пикът на депресиите и психосоматичните нарушения. Това е свързано с факта, че много хора не могат да си организират отдиха през почивните дни и понасят зле смяната на ритъма към работната седмица.
Особено тежко през този ден е и на самотните хора, които именно през почивните дни усещат най-силно липсата на човек, с когото да споделят свободното си време.
При семейните пък точно към края на седмицата се засилва чувството на вина пред децата, на които не са отделили нужното внимание. В опита си да наваксат пропуснатото, родителите предлагат свой вариант на отдих, който може въобще не се харесва на малчуганите. В резултат на това вместо почивка възниква конфликт.
Заради създаваното в неделя напрежение много лекари и психолози я наричат "деня на тези, които не умеят да си почиват". Същите хора обаче се чувстват отпаднали и раздразнителни и в понеделник, трудно се концентрират в работата, имат главоболие.
Едно от нещата, които специалистите не препоръчват, е в почивните дни да се спи много до късно в опит да се навакса пропуснатия през работната седмица сън. Това нарушава привичния жизнен ритъм на организма, появява се вялост, апатия, раздразнителност, заспиването в неделната вечер става по-трудно.
И активната почивка понякога има противоположен резултат. Без да отчитат липсата на достатъчно движение през другите дни, хората предприемат дълги преходи и пътувания, от които се връщат още по-уморени.
Основната препоръка е: не се опитвайте през почивните дни да наваксате всичко, което сте пропуснали да направите през седмицата. Предпочитайте отдиха на чист въздух, заниманията с любимото хоби, посещенията на театри, изложби, концерти, въобще на тези места, където отдавна искате да отидете.
Почивката трябва де ви носи удоволствие и положителни емоции. Човекът на умствения труд е по-добре да се залови с лека физическа работа, а този, който постоянно напряга мускулите си - да потърси "интелектуална" почивка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!