Кметът призова за промяна в политиката, така че да бъде намален шумът от самолетите и да бъде забранено използването на нискочестотния сонар от US флота. Изнасилването на 12-годишно момиче от трима американски войници в Окинава през 1995 г. бе последвано от други инциденти и засили призивите на японците за преместване на американските войски или намаляването на техния брой.
По-рано, след срещата с японския си колега Шигеру Ишиба, Ръмсфелд заяви, че Вашингтон се надява Япония да изпрати войници в Ирак, но признава правото на Токио да реши кога ще бъде най-подходящото време за това, информира РФИ-България (RFI.bg). Администрацията на президента Джордж Буш се надяваше японските военнослужещи да заминат за Ирак преди края на тази година, но след терористичното нападение срещу италианския щаб в град Насирия в сряда Япония отложи заминаването на първата част от контингента си с довода, че ситуацията в Ирак още не е стабилна.
"Веднага щом пристигна в Токио Доналд Ръмсфелд побърза да се срещне с премиера Джуничиро Коидзуми - съобщи от Токио пратеникът на френското радио Фредерик Шарл. - Вашингтон разбира, вероятно, позицията му да не изпраща японски войски в Ирак след атентата срещу италианските карабинери, но с присъствието си в Токио министърът на отбраната на САЩ дава знак на Джуничиро Коидзуми, че обещанието, което е дал на Джордж Буш, да изпрати 1000 японски войници в Ирак, трябва да бъде спазено, щом бъде възстановена сигурността в страната. В Токио Доналд Ръмсфелд се опитва не създаде впечатлението, че САЩ са изолирани в Ирак, изоставени от главните си съюзници в Азия - Япония и Южна Корея, която реши да изпрати допълнително само 3000 войници, вместо 10-те хиляди, за които настоява Вашингтон."
Ръмсфелд освен това не пропусна да припомни на Япония, че тя има нужда от американските военни бази на нейна територия, които противостоят на севернокорейската ядрена заплаха. Обкръжението на американския министър на отбраната не опроверга носещия се слух, че САЩ предвиждали да намалят военното си присъствие в Окинава чрез предислоцирането на морски пехотинци в Гуам и Австралия.
Министър-председателят Джуничиро Коидзуми пък е принуден да държи сметка за общественото мнение в страната си - 60% от японците са против изпращането на войски в Ирак, допълва RFI.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!