В тората надпревара на човечеството за покоряването на Луната ясно придобива чертите на студена война, след като Руската космическа агенция обвини своя отколешен съперник НАСА в отказ от съвместния проект за изследване на Луната, пише британският в. "Дейли телеграф".
Това изявление идва на фона на подозренията на Москва, че Вашингтон се опитва да не допусне Русия до изотопите, каквито има в изобилие под повърхността на естествения спътник на Земята и които според мнозина могат да заменят изкопаемите видове горива и дори да сложат край на заплахата от глобалното затопляне.
Новата ера в международното космическо сътрудничество като че ли беше настъпила, след като САЩ, Русия и други страни обявиха намеренията си за първи път след 1972 г. да изпратят хора на Луната.
Докато обаче НАСА се обявява за подкрепа от страна на Британската и Европейската космическа агенция,
Русия се оплаква, че нейните предложения редовно биват отхвърляни
Ръководителят на "Роскосмос" Анатолий Перминов каза следното: "Бяхме готови за сътрудничество, но по неизвестни за нас причини от НАСА заявиха, че те ще разработват своя програма. Това е много странно, тъй като на САЩ не им достигат експерти за реализиране на лунна програма."
През декември НАСА обяви плановете си за построяване на международен базов лагер на един от лунните полюси, който се планира да бъде изцяло комплектуван до 2024 г.
Руският производител на ракети "Енергия" съобщи през август за още по-амбициозна програма: проект за построяване на постоянна база на Луната през 2015 г.
Въпреки че американците винаги са говорили уклончиво по тази тема или изобщо са отричали каквото и да е, Москва открито заявява, че основната цел на лунната програма е промишлен добив на хелий-3.
Критиците сравняват тези надежди със средновековните опити за превръщане на оловото в злато, но според някои учени хелий-3 може да се окаже решението на много проблеми на човечеството в областта на енергетиката.
Нерадиоактивният изопот на хелия е мощно гориво за ядрен синтез,
толкова мощно, че само шест метрични тона могат да осигурят достатъчно енергия за една средна по население европейска страна в продължение на година. Тъй като хелий-3 не замърсява околната среда и е много ефикасен в малки количества, много държави се отнасят крайно сериозно към идеята.
Германия, Индия и Китай, който през септември планира за изпрати лунна сонда за изследване на технологиите за извличане на хелий-3, изпробват начините за добиване на изотопа.
Който пръв покори Луната, пръв ще получи печалба, смята ръководителят на китайската лунна програма Оян Цзиюан. "Енергия" заявява, че ще пристъпи към "промишлени доставки" на хелий-3, който ще се транспортира с товарни космически кораби, не по-късно от 2020 г.
Според слуховете руският държавен енергиен гигант "Газпром", който е пряко контролиран от Кремъл, горещо подкрепя проекта. САЩ като че са много по-предпазливи - не на последно място, защото
учените все още не се разкрили всички тайни на мащабния ядрен синтез
Много представители на космическата програма в Москва са убедени, че действията на Вашингтон по отношение на лунната програма са продиктувани от стремежа към монополизиране на добива на хелий-3.
Те твърдят, че президентът Джордж Буш е назначил експерти по него на ключови постове в консултативния съвет на НАСА.
Според руския академик Ерик Галимов този заговор "ще помогне на САЩ да установят контрол над енергийните пазари за 20 години напред и да поставят целия останал свят на колене, когато пресъхнат източниците на въглеродни горива".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!