Репортерът на Про Те Ве (ProTV.ro) беше арестуван на граничния пункт "Дунав мост", защото снимал със скрита камера, а в сряда срокът за задържане бе удължен на 72 часа, след като Бухнич бе заподозрян в шпионаж, припомня РФИ-България.
Българските власти не са взели предвид журналистическия статут на Бухнич, заявява в писмото си по повод инцидента румънският премиер.
Според Нъстасе презумпцията, че техният журналист е бил виновен, идва да покаже, че става дума за акт на враждебност.
"Подобен жест на враждебност е несъвместим с поведението на Вашата страна", подчертава румънският премиер и призовава София да има предвид, че репортерът не е искал да се замесва във враждебни действия спрямо България.
РФИ-България разпространи и пълния текст на отвореното писмо в превод на български:
"Пиша Ви във връзка със създалата се ситуация около румънския журналист Джордже Бухнич, кореспондент на телевизионния канал Про Те Ве, който беше задържан във вторник, 16 ноември, от граничните власти в България.
Този казус предизвика противоречиви емоции и мнения в румънското общество и ето защо аз се ангажирах да потърся информация за ситуацията около този журналист.
Бях информиран за обстоятелствата около извършения арест и за процедурите по проведеното разследване, което не е взело под внимание неговия статут на журналист.
Също така бях информиран за удължаването на срока за задържане, влязло в сила от 17 ноември, за 72 часа, след като е бил заподозрян в шпионаж.
Обсъдих положението с ръководството на Про Те Ве и като резултат се убедих, че този журналист не е имал никакво намерение да извършва действия, влизащи в противоречие с журналистическата дейност.
Също така се уверих, и съм абсюлютно сигурен, че Джордже Бухнич не е имал намерение с журналистическото си разследване да компрометира сигурността на България.
Казусът около журналиста Джордже Бухнич е в обсега на вниманието на цялата румънска преса, както и на Румънския пресклуб, които са мерило за морала в масмедиите в нашата страна и в международен план, те протестират срещу задържането на кореспондента на Про Те Ве, имайки предвид, че очевидно са били нарушени правата му и е било приложено отношение, което не е било в съответствие със статута му на журналист.
Без съмнение, разследването по този случай е в ръцете и компетенциите на българските власти.
Намирам за неприемливи начинът, по който са се отнесли към този журналист, провеждането на ареста и презумпцията, че той е бил виновен, което идва да покаже, че това е бил един акт на враждебност.
Имайки предвид уверенията, които получих от страна на ръководството на Про Те Ве, става ясно, че както в този случай, така и по принцип, нито един румънски журналист не би си позволил действия, които да навредят на един приятел на Румъния, ето защо се обръщам към Вас, г-н министър-председател, да съдействате за споразумение по този случай, като вземете предвид статута на журналист, който този човек има и да изхождате от презумпцията, че един подобен жест на враждебност е несъвместим с поведението на Вашата страна.
Уверен съм, че нашите две страни, които се ползват едновременно с европейски и евроатлантически статут, няма да предприемат действия на враждебност, като за това да съдействат и масмедиите.
Накрая, имайки предвид, че не е нормално да бъде разследван и проверяван един свободен журналист, Ви моля за Вашата намеса.
Без съмнение, подобен жест на разбиране ще подхрани и засили отношението на медиите в нашата страна, представящо в отлична светлина приятелските взаимоотношения и съседството на нашите две страни.
Уверен съм, че този случай бързо ще остане в миналото.
Изказвам Ви, уважаеми г-н министър-председател, моите благодарности за проявеното разбиране към създалата се ситуация и Ви поздравявам най-сърдечно!"
От "Репортери без граници" (RSF.fr) също настояха за освобождаването на Бухнич, понеже го грози затвор до три години по "остарял закон", се казва в изявление на организацията от седалището й в Лондон.
От радио "Делта РФИ" в Букурещ посочиха за РФИ-България, че използването на скрита камера не е забранено от румънските закони.
Кармен Константин, журналистка в радио Делта РФИ-Букурещ (DeltaRFI.ro), обяснява:
"Медиите в Румъния много често прибягват до подобни методи за правене на репортажи (използването на скрита камера при разкриването на случаи на корупция), както когато са замесени високопоставени лица, така и при по-дребна корупция.
Чрез скритата камера общественото мнение в Румъния често се надига, но рядко сме свидетели на ефективни резултати.
Досега не е имало случай, в който официално лице да е подало оставка вследствие на подобен репортаж.
Първо трябва да кажем, че Про Те Ве (телевизията, за която работи журналистът), твърди, че репортерът е правел репортаж в безмитен магазин в граничната зона, в ничията земя, а не на българска територия.
Работодателите на Бухнич допълват, че той е навлязъл в българска територия само за да извърши формалностите по документите, за да може да се върне на румънска територия.
Про Те Ве смятат, че става дума за отмъщение на българските митничари, ядосани от по-раншен репортаж по същата телевизия, който ги уличава в незаконно изискване на такса по 10 евро от всеки румънски турист, желаещ да влезе в България.
Румънският пресклуб (съсловната организация на журналистите в страната) публикува официален протест.
Пресклубът е категоричен, че българските власти са нарушили много сериозно правата на румънския журналист", разказва румънската журналистка.
Журналистката от Русе Цвета Ненова от своя страна съобщи пред РФИ-България, че днес се очаква да бъде променена мярката на Бухнич "задържане под стража" с по-лека.
Случаят излишно се раздухва, смята Ненова и призова за промяна в нашето законодателство, улесняваща работата на журналистите, които се опитват да филмират корупционни практики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!