Б ъларският етнически модел е успешен, защото е успех присъствието на Движението за права и свободи във властта. Тази теза била представена пред сегашни и бивши гремански депутати в Берлин от Емел Етем, вицепремиер и зам.-председател на ДПС.
За организираната в българското посолство в Берлин дискусия, озаглавена "Интеграция на етническите малцинства в обществото, български етнически модел", разказва Маринела Липчева от българската редакция на радио Дойче веле:
Едва ли някой се е съмнявал, че точно зам.-председателят на ДПС няма да изрече красиви думи за така наречения български етнически модел. Та нали в началото му преди цели 15 години стои създаването на ДПС и нали сега заместник-председателят на ДПС, Емел Етем, е вицепремиер?
Едва ли някой обаче се съмнява, че възхваляваният етнически български модел куца и че след като в медиите в самата България тече бурна дискусия за ролята и значението му, в Германия няма и да са чували за това.
В залата седяха достатъчно много запознати с проблемите на България германци, както и българи. Само преди няколко дни Йохана Даймел, анализатор от германското дружеството за Югоизточна Европа, изнесе пред германска публика алармиращи данни, отдавна известни на българското общество.
Например, социологическо проучване на Галъп, направено тази година по поръка на Българския хелзински комитет. В отговор на въпроса: бихте ли живели в една държава с цигани, с "не" отговарят 27% от анкетираните българи, 18% са срещу това да живеят в една държава с турци.
И още един пример, достоен да демонстрира това, което се обявява за "успех" на българския етнически модел: Още през 2002-ра година Алфа рисърч прави проучване, което показва една стара истина: че границите между мнозинството и малцинствата са социални. В графата социално слаби /по доходи/ попадат 20% от българите, 45% от турците и 79% от ромите.
Нито една от тези цифри не се чу в залата в българското посолство. В пространно изложение Емел Етем сложи знак за равенство между развитието на ДПС и българския етнически модел. Той беше сведен до това, доколко и как ДПС участва във властта.
С други думи етническият мир се гарантира от властовото присъствие на една партия, а що се отнася до ромите, то те имат проблеми, призна Емел Етем, защото имат само един депутат и 120 чиновника в общините и районите, както акуратно тя ги изброи.
Вярно, появата на ДПС преди 15 години спаси етническия мир в страната и никой не отрича това. Присъствието на ДПС във властта на всички нива или неприсъсттвието на ромите обаче не би могло и не бива да изчерпва тезата за успеха/неуспеха на етническия модел в България сега, 15 години по-късно след създаването му.
Както впрочем и фактът, че към Министерския съвет и Президенството съществуват няколко структури, призвани да гарантират равнопоставеността на етносите в държавата и диалога между тях. Да припомним: в последния си не особено прятен за България доклад Европейската комисия разкритикува като прекалено слаб и неефективен Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси.
Да, призна Емел Етем, с ромите има проблем, заради ниския им социален статут, заради лошото образование, заради трудностите с интегрирането им. Но, припомни тя, позицията на ДПС е не да се дават привилегии за малцинствата, а да се решават социалните проблеми на целия български народ.
В залата никой не чу за специални мерки, насочени към преодоляване на безработицата в бедните региони, населени предимно с турци, помаци и роми; програми, които засягат всички, и българите включително, но и най-вече етническите малцинства в тези региони, програми, които помагат за обезвреждане на тиктакащата бомба "етническа нетърпимост" и нейната парламентарна изява "Атака".
В България може и да ги има такива програми, но дали и как действат те, в Берлин не стана ясно. Има ли обаче етнически проблеми, то разрешаването им е дело на всички български партии.
По време на дискусията невинен въпрос, свързващ проблемите на малцинствата с бедността и безработицата, беше определен от българската зам.-министър председателка Емел Етем като провокативен.
Присъстващите в българското посолоство германци едва ли разбраха, в какво се състои провокацията. Може би в това, че се изнасят неприятни истини? Или в това, че въпросът се задава от български журналист, работещ в държавна медия?
Ако е така - жалко, това означава, че някои от сегашните управляващи в България мислят спрямо журналистите в категории с повече от 15 годишна давност. Проблемът е в това, че и така нареченият български етнически модел май е в същото положение, се казва в коментара на Маринела Липчева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!