В ече реформирана през 2003 г., Общата селскостопанска политика трябва да бъде постоянно променяна и актуализирана, за да отговаря на съвременните предизвикателства, свързани с околната среда и здравето на хората.
Европейската комисия току що представи равносметка на предприетата през 2003 г. реформа, която поставя акцент върху едно по-различно земеделие, чиято цел ще бъде не толкова количеството, а по-скоро качеството и опазването на заобикалящата ни среда.
В центъра на предприетата реформа попада също и развитието на земеделските райони. Именно такъв е примерът с областта Шпреевалд, в германската провинция Бранденбург, известна с промишленото производство на селскостопански продукти.
Още с поникването на първите няколко сантиметра корнишони, карфиол или пшеница в земеделските райони на Шпреевалд започват да пристигат големи групи туристи, които се разхождат по алеите между засадените площи.
Идеята е на Томас Гебел и още 150 земеделски стопани тук, които обработват общо 1600 ха и са решили да покажат на хората, че предлаганата продукция е качествена и напълно и естествена.
"Създадохме този туристически маршрут и водим посетителите в полетата, за да им обясним как произвеждаме. По принцип, щом видят пулверизатор те си мислят, че това са торове или пестициди, а всъщност това е вода", обяснява Гебел.
Целта на земеделците в Шпреевалд е да покажат, че може да се произвежда в големи количества и без пестициди. За да рекламират производството си, недалеч от земеделските площи стопаните са създали и два магазина, където се предлагат пресни зеленчуци.
Така, малко по малко Гебел и неговите колеги са успели да си спечелят верни клиенти и да стабилизират оборота си, който след обединението на Германия главоломно е спаднал.
Днес Гебел реализира 80% от продукцията си в рамките на провинция Бранденбург. Това регионално развитие дължи много и на европейските фондове, с помощта на които са финансирани например част от магазините за предлагане на зеленчуците.
Друг много обсъждан момент от ОСП е ограничаването на субсидиите, отпускани на големите стопанства. Едва лансирана обаче, тази идея предизвика остра реакция от страна на Франция и Германия, които са двамата най-големи ползватели на около 50-те млрд евро, давани всяка година в рамките на Общата селскостопанска политика.
Това е и една от причините, страни като Великобритания да настояват за драстично свиване на средствата за тази обща политика. На острова обаче има един собственик, който в никакъв случай не би искал да бъдат намалявани средствата за селско стопанство и това е... кралското семейство.
Според публикуван наскоро във в. "Гардиън" списък с най-големите получатели на европейски субсидии за земеделието, на първо място стои кралица Елизабет Втора, която през 2005 г. е получила 590 хил. евро от Брюксел, основно за фермата си в Норфолк.
Реформата на Общата селскостопанска политика обаче може да намали получаваните от кралицата субсидии с от 170 000 до 265 000 евро. Текстът предвижда годишните субсидии, по-големи от 100 000 евро да бъдат намалени между 10 и 45%, а това ще намали общата сума на получаваните от британските земеделци субсидии с 78 млн. евро.
Представители на властите в Лондон смятат, че ако реформата бъде приета най-големите печеливши ще се окажат нотариусите, тъй като много земеделски собственици ще раздробят терените си, за да заобиколят новите изисквания.
В средата на май у нас един от най-добрите земеделски експерти от Генерална дирекция "Земеделие и Развитие на селските райони" Вили Шулц Греве представи новите законодателни предложения на Европейската комисия, които се отнасят основно до системите за директни плащания, пазарните инструменти и политиката за развитие на селските райони.
От практическа гледна точка представеният от Вили Шулц т.нар. "Здравен преглед" има за цел да намали връзката между преките субсидии, производството и по този начин да се даде възможност на земеделските производители все по-пълно да следват и да се съобразяват с пазара.
Очаква се промените, залегнали в Здравния преглед да влязат в сила от 2009 година. За България и останалите нови страни - членки ще се прилага схемата за единно плащане на площ до 2013 вместо до 2011 г.
Българското правителство ще има право да прехвърля средства от програмата за селските райони към директните плащания до 2013 г. вместо до края на 2010 година, съобщи експертът.
В препоръките си към българските фермери експертът на ЕК засегна на първо място това, че те трябва много добре да познават всички промени. Само тогава ще могат по-лесно да се включат и по-лесно да прилагат общата селскостопанска политика.
Особено важно за България е, подчерта Греве, че квотите в производството на млечни продукти отпадат.
На България вече се гледа като страна с добър потенциал да развива своето производство и по-активно да участва на европейския пазар, постепенно да се наложи и да осигури по-висок доход за своите земеделски производители.
От значение за способността на България да прилага общата селскостопанска политика е изградената вече Разплащателна агенция. Това, което липсва все още, е по-успешната визия на българския аграрен сектор, констатираха на специално организираната този месец научна конференция.
Налага се българската земеделска политика да се адаптира повече към практиката, заявиха експертите. Не е за пренебрегване фактът, че до 2013 г. при активна работа страната ни да успее да усвои 6,7 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!