Н авсякъде, където има 20-30 деца от българската диаспора в чужбина, трябва да изпратим правоспособен платен учител по български език и литература, заяви министърът на образованието и науката Даниел Вълчев.
Според него България трябва да се ангажира и с осигуряването на безплатни учебници на българските деца в чужбина от 1-ви до 4-ти клас, каквито
получават в момента и техните връстници у нас.
В новия Закон за народната просвета трябва да залегне текст за статута на българските училища в чужбина, каза министърът.
Важен е и въпросът дали в посолствата и консулствата ни ще се предоставят помещения за български школа, подчерта Вълчев пред парламентарната комисия по външна политика.
Министърът съобщи, че в момента има три български държавни училища в чужбина - в Прага, Братислава и Будапеща.
В тях се обучават общо 157 деца от български произход, а МОН отпуска 1,5 млн. лв. годишно за обучението им.
Ефектът от тези училища е много нисък, защото харчим много пари за малко ученици, отбеляза просветният министър.
Миналата година в посолството ни в Париж отвори врати училище "Кирил и Методий".
В него се предлага платено обучение по български език, история и география на България за деца от 6 до 18 години.
През 2004 г. фондация "Митрополит Методий Кусев", създадена от наследниците на старозагорския църковен и възрожденски деятел, откри начално българско училище в швейцарския град Цюрих.
Училище за българските деца има и в Израел - към посолството ни Тел Авив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!