З астаряването на населението в Европа е факт, който не подминава нито една страна. Прогнозите са, че през 2050 г. 37% от жителите на Стария континент ще са на възраст над 60 години.
За да се запази баланс между икономическата реалност и грижите по домовете за старите хора, властите трябва да проявяват голямо въображение.
От няколко години насам в Рим действа социална програма за дистанционно наблюдение на възрастните хора.
Как действа тя? На нуждаещия се възрастен човек се дава специална санитарна гривна и апарат, който я свързва с контролен център.
В Италия много сполучливо наричат тази гривна "здравен часовник", тъй като с него се следят определени параметри на пациентите, а при аномалия веднага се предупреждават дежурните в контролния център.
Сигналът може да бъде подаден и от самия пациент. В момента подобна гривна имат около 3000 души и по време на коледните празници са били извършени 20 посещения при хора, които са останали сами.
Давид, един от дежурните в контролния център, създаден от кметството на Рим, обяснява:
"От полунощ насам имахме 431 повиквания по различни поводи от общо 3000 потребители на гривната. На първо време се обаждаме, за да установим какво е положението, а след това в зависимост от нуждите предприемаме действия. Обаждаме се на близките, а в най-тежките случаи - на бърза помощ."
Заедно с тази система за дистанционно наблюдение кметството на Рим е въвело система за подкрепа по телефона.
На възрастните хора, включени в системата, ежедневно се обажда социален служител. Идеята е да се намали до известна степен самотата на старите, които да имат някого, с когото да споделят проблемите си.
В Стокхолм е въведена друга система за ограничаване на паданията при възрастните хора, които са причина за 40 хил. хоспитализации годишно и 1000 смъртни случаи в цялата страна.
Всеки, който желае, може да се включи в програмата, и когато има нужда, може да повика "човек за всичко", който да смени крушката, да поправи чешмата, да смени бушоните и куп други неща, които са трудни и опасни за хората над 75 години.
Всъщност, тази възрастова граница е единственото условие за ползването на безплатните услуги.
Властите в Стокхолм са изчислили, че превантивните действия като тези на "човека за всичко" излизат много по-евтино от болничните грижи за възрастен, пострадал при падане.
Домашният социален патронаж е една от най-търсените услуги от старите хора. За услугата се заплаща месечна такса, която се равнява на 60% от месечния им доход.
Много от възрастните хора обаче са с ниски доходи, а се нуждаят от грижи.
В отговор на тази нужда и за да се постигне по-добро качество на живот на старите хора у нас през 2003 г. бе създаден първия център "Домашни грижи".
През миналата година бяха открити още четири. Грижите в помощ на възрастните са безплатни. Към центровете на БЧК са изградени екипи от специално обучени медицински сестри и домашни помощници, които в сътрудничество със семейните лекари и специалистите се грижат безплатно за старите хора в домашни условия.
Моделът е заимстван от службите в Швейцария и Германия.
Асистентите посещават старите хора, преценяват какво е състоянието им, от какво имат нужда. Обикновено хората са над 65 години и затова асистентите вършат всичко, за което са помолени.
Те ги посещават, за да им почистят, да им напазаруват, да им измерят кръвното, да поговорят с тях. Някои от хората са трудно подвижни и с много заболявания. В компанията на хора възрастните се чувстват пълноценни, а не изоставени.
В София са обхванати около сто души.
Професионални безплатни домашни грижи предлага и православната фондация "Покров Богородичен". Техните грижи са насочени основно към самотни лежащо болни възрастни хора и умиращите. Към грижите те добавят приятелско отношение и уважение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!