"Не смятам да сменям министри и зам.- министри, само за да угодя на нечии очаквания. Няма да хвърлям жертви на вълците", заяви премиерът Сергей Станишев в отговор на наложените от Европейската комисия финансови санкции срещу България и острите критики в двата доклада, оповестени днес в Брюксел.
На пресконференция във Варна Станишев обяви, че министрите не ръководят пряко онези звена в техните ведомства, които отговарят за еврофондовете.
В двете агенции, чиито акредитации Еврокомисията днес отне, той неотдавна сменил програмните ръководители, а агенция САПАРД също е с подменено ръководство.
Всяко министерство ще трябва да представи план за действие със срокове, които да бъдат разгледани на срещата на тройната коалиция в Банско в края на седмицата, с ъобщи Станишев.
В изявлението си той се спря на положителните оценки, дадени от ЕК на предприети от правителството действия като създаването на ДАНС, структурните и кадровите промени в кабинета, началото на реформата в МВР и назначаването на вицепремиер по еврофондовете.
В докладите били пропуснати някои мерки на правителството, но министър-председателя очаквал те да бъдат забелязани по-късно.
Според Станишев в областта на правосъдието и вътрешния ред "има трески за дялане". Но проблемите били наследени от годините на прехода, който в България не бил най-чистият.
По повод внесения вот на недоверие Станишев каза, че това е естествен ход на опозицията, за да бъде някак забелязана.
Приемаме изводите в доклада на ЕК, смятаме, че те са обективни и ще изиграят ролята на допълнителен стимул за правителството и МВР за по-нататъшно продължаване на усилията в започнатите реформи, каза министърът на вътрешните работи Михаил Миков в коментар за доклада на ЕК.
"Ние сме заинтересовани да разполагаме със здрава администрация, със силна съдебна система, способна успешно да се бори с корупцията и организираната престъпност.
Ясно е от доклада, че предизвикателствата са преодолими, ясно е че недостатъците, които се констатират, ангажират българските власти за повече усилия", каза още министърът.
"Оценката на Еврокомисията е обективна и полезна, има много да се работи по поставените конкретни препоръки в доклада на ЕК. Ще търсим сътрудничество с Комисията", коментира вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.
"До края на тази година трябва да приключи концепцията за наказателна политика, защото общо е становището, че Наказателният кодекс е остарял. Стратегията за продължаване на реформите в правосъдната система е правена заедно с неправителствения сектор", заяви правосъдния министър Миглена Тачева.
"С доклада на ЕК се вдига акредитицията на две агенции в МФ и в МРРБ по програма ФАР, като двата финансови меморандума за тях изтичат на 30 ноември 2008 г. С вдигането на акредитацията не се засягат всички програми по ФАР", обясни вицепремиерът Меглена Плугчиева, която припомни, че докладът за фондовете се подготвя за първи път от Еврокомисията.
За програма ФАР има два варианта на действие - да довършим мерките след писмото на генералния директор Майкъл Лий и да искаме възстановяване на акредитацията на двете агенции или да пренасочим проектите в двете агенции, които остават да работят, каза още тя.
Очаква се през есента да се вдигне забраната за използване на парите по ИСПА, отбеляза Плугчиева. В четвъртък в ЕК ще бъде предаден план за действие за работа по програма САПАРД - първо ще се предложи да се плаща с пари от бюджета и после, след независим одит, да бъде вдигната и забраната върху трите мерки в ИСПА, както и да бъде увеличен срокът за действие на програмата и през 2009 г., каза вицепремиерът.
"Следващите шест месеца е разумен хоризонт да очакваме напредък в борбата с организираната престъпност. Проблемът с нея обаче няма да се реши за този период", коментира главният прокурор Борис Велчев.
Според него докладът на ЕК е обективен и критичен. По думите му имало известно смекчаване от първоначалния вариант.
"Критиката си стои и се задълбочава и ще ме притесни, ако тази тенденция продължи и до следващия доклад. Надявам се, че негативните констатации могат да бъдат преодолени. За съжаление мониторинговия механизъм продължава", коментира главният прокурор.
По думите му, нищо от предходните и критични бележки не е отпаднало.
"Механизъм за справянето има. Стъпваме на много свършена работа и с подобрена координация в следващите шест месеца можем да очакваме резултат", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!