Социологическите проучвания показаха, че властта, която забрави всякакво благоприличие и опита да контролира всичко, може да бъде победена, заяви още след края на изборния ден опозиционният претендент, който се опита да оспори резултатите от първия тур, но без успех.
Нъстасе обаче също се смяташе за победител, а според предварителните резултати двамата кандидати излизаха наравно с по 50%.
"Ройтерс" коментира, че Румъния е разделена надве: градската средна класа укрепва все повече и очаква бързи реформи, каквито обещава Бъсеску, а в бедната селскостопанска провинция със силни позиции са социалдемократите на Нъстасе, които са свързани с бившите комунисти, информира Би Ти Ви (bTV.bg).
Новият държавен глава, който наследява на поста Йон Илиеску, е малко познат на международната сцена, коментира за РФИ (RFI.bg) от Букурещ Лука Никулеску.
Според него 53-годишният Бъсеску е много интересен персонаж - бивш моряк, той е плавал на кораби преди краха на комунизма, затова поддръжниците му го наричат Попай Моряка.
Физически той действително прилича на този анимационен герой, а характерът му е сходен - борбена личност, харизматичен и красноречив.
Неотдавна той заяви: "Има само едно нещо, на което не мога да се усмихна, и това е корупцията".
Впрочем това бе не само тема в предизборната кампания, а съвсем реална опасност, тъй като ЕС заплашва да забави присъединяването на Румъния с една година, ако страната не предприеме решителни действия за борба с корупцията.
Днес Бъсеску гради имидж на ново лице, макар и да е "гърмян заек" в политиката.
Той е на обществената сцена от 14 години, неколкократно е бил министър на транспорта, а се записа за участие в президентските избори едва на 2 октомври, след като номинираният от десницата кандидат се оттегли по здравословни причини.
В своята кампания просто направи "римейк" на изборния си успех отпреди четири години, когато обяви, че ще се състезава за кметския стол в румънската столица в последния възможен ден и бе избран по идентичен начин само с няколкостотин гласа предимство над опонента си.
Резултатите от изборите ще определят посоката, в която страната ще се отправи - дали ще потъне в по-голяма нестабилност, или ще се радва на ново и стабилно правителство в период, когато се очаква присъединяването й към ЕС, анализира британският вестник "Гардиън" преди излизането на окончателните данни.
След присъединяването към НАТО сега основното предизвикателство за бъдещия държавен глава остава членството на страната в ЕС, което се очаква най-рано през 2007 или 2008 г., допълва изданието.
Въпреки че Букурещ затвори преговорните глави с ЕС, страховете за царящата корупция в страната все още остават, обяснява "Гардиън".
Всъщност във външната политика на двамата претенденти няма големи различия, а във вътрешната политика опозиционният кандидат обеща на избирателите понижаване на данъците и борба срещу корупцията, отбелязва "Хералд трибюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!