П о три-четири хотела фалират всяка седмица в България, твърди председателката на Държавната агенция по туризъм (ДАТ) Анелия Крушкова в интервю за вестник "Труд". Данните на агенцията постъпват от банки, кредитирали инвеститори и хотелиери, които не са в състояние да обслужват дълговете си.
По думите на Крушкова десетки хотели са обявени за продажба, но няма кой да ги купи. Заради неизплатени дългове те ще преминат в ръцете на финансовите институции, които обаче едва ли ще могат да ги продадат, след като собствениците им не са успели.
Според председателката на ДАТ ние следваме пътя на Испания, където в следствие на презастрояването държавата изкупува фалиралите хотели и ги събаря, за да прави зелени площи.
Платихме скъпо да циментираме курортите и да унищожим природата, сега ще плащаме да я възстановим, коментира тя.
Макар този сезон броят на чуждестранните туристи у нас да е нараснал с 16,6% спрямо миналата година, все повече българи - 41,8%, предпочитат да прекарат отпуската си в чужбина, отбелязва още Анелия Крушкова.
Приходите от туризма показаха ръст от 11,6%, но в същото време разходите на българските граждани, почиващи в чужбина, са се увеличили с 27,8% - т.е получава се отрицателно търговско салдо и тази тенденция продължава, обръща внимание тя.
За пръв път в класацията на Световната туристическа организация България е на 50-о място като емитиращ пазар, а по приходи дори не фигурираме сред 50-те първи места, сочи статистиката.
Туризмът у нас е на червено
Туристите, които идват у нас, са с ваучери all-inclusive (всичко е включено в цената) и не харчат почти нищо извън този пакет. Легловата база е 1,1 млн. легла, но реално средната годишна заетост е едва 30%.
Крушкова е убедена, че хотелите ще продължат да фалират. Според европейски анализатори кризата щяла да ни удари в края на септември и началото на октомври. Те предричат, че собствениците, които не са имали успешен летен сезон, ще се провалят и догодина, а неуспелите да си погасяват вноските към банките, едва ли ще наваксат.
При свръхзастрояване нещата са извън контрол и не може да се чака само на държавата, убедена е председателката на ДАТ. Така например хотелиерите могат да изграждат частни пречиствателни станции - не особено скъпо съоръжение, преди да се разруши природата.
По отношение на единия от важните въпроси - категоризацията, Крушкова смята, че вече всичко е наред и забавянето е преодоляно. Ако няма готовност, отлагаме категоризацията - изискванията са все по-строги и компромиси не могат да се правят, подчертава тя.
Новото в Закона за туризма е, че се дава дефиниция на "вилни селища" и "апартаментни комплекси" и предложение за тяхната категоризация. Апартаментните комплекси са наша голяма грешка, отчита председателката на ДАТ.
По думите й никъде другаде по света не се продават така безразборно "апартаменти накуп на албанци, чеченци, грузинци, араби, руснаци, казахстанци..."
Според нея това са своеобразни територии на чужди нации насред българската държава, където няма контрол, не се знае кой влиза и кой излиза, плащат ли се данъци и т.н...
По повод недоволните от почивката си у нас чужденци, които искат обезщетения, Крушкова признава, че действително има рекламации, но при английските и скандинавските туристи това направо се превръща в бизнес. В много случай оплакванията от кражби и изнасилвания се оказват чисти спекулации, отбелязва тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!