Карла дел Понте все пак изразява увереност, че сътрудничеството между Хагския трибунал и Белград няма да пострада от това убийство, предаде "Дарик радио". През юни 2001 г. правителството на Зоран Джинджич взе решение да предаде бившия югославски президент Слободан Милошевич на международната институция, припомня "Франс прес".
Председателят на държавната Дума на Русия Генадий Селезньов окачестви вчерашното убийство като "политическо" и обяви, че вероятно плановете за покушение са били разработени продължително и внимателно, съобщава РИА "Новости". Селезньов отбеляза още, че му се струва неоснователно свързването на убиството с какъвто и да било бизнес.
По-рано днес и Япония осъди престъплението, като изрази надежда, че този ужасяващ акт няма да извади от релсите процеса на реформите в Сърбия и няма да дестабилизира целия балкански регион. Германският канцлер Герхард Шрьодер и външният министър Йошка Фишер също заявиха, че са ужасени и шокирани от убийството на сръбския премиер и осъждат най-остро злодейското деяние.
Американският президент Джордж Буш изказа съболезнованията си към целия сръбски народ. В изявление на говорителя на Белия дом Ари Флайшър се казва: "Премиерът Джинджич ще бъде запомнен с ролята му за установяване на демокрацията в Сърбия и изправянето на бившия югославски президент Слободан Милошевич пред съда".
У нас работата на парламента тази сутрин започна с едноминутно мълчание в памет на Зоран Джинджич. "Вчера злодейски бе убит премиерът на Сърбия Зоран Джинджич. "Той бе познат като политик, с който сръбската общественост свързва надеждите за радикални политически промени" - с тези думи председателят на Народното събрание Огнян Герджиков откри днешното парламентарно заседание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!