Б ившият босненски сръбски лидер Радован Караджич се яви днес за пръв път пред трибунала на ООН за военните престъпления в бивша Югославия, за да отговаря по обвинения в геноцид и престъпления срещу човечеството.
В Хага Караджич заяви, че е бил отвлечен и се опасява за живота си.
Босненският сръбски лидер, който бе арестуван миналата седмица след 11 години на укриване, носеше тъмен костюм и вратовръзка и изглеждаше отслабнал. Той бе без дългата бяла коса и буйна брада, които го дегизираха по време на последната част от живота му в нелегалност, посочват световните осведомителни агенции.
"Имам невидим съветник, но реших да се защитавам сам", заяви Караджич спокойно пред съдията Алфонс Ори в отговор на въпрос дали по време на произнасянето си по обвинението ще има юридически съветници.
"Смятам се за гражданин на Босна и Херцеговина, Република Сръбска, Черна гора и Сърбия .. разговарях с посланика на Сърбия, а с посланика на Босна и Херцеговина се поздравих", заяви Караджич.
Съдията Ори преди това прочете на бившия лидер на босненските сърби резюме на обвинението. Бившият сръбски лидер заяви, че ще му бъде необходимо повече време, за да проучи предявеното срещу него обвинение
преди да се произнесе по него.
Според правилата на съда Караджич има право на 30 дни, за да обмисли как да се произнесе по обвинението от 11 точки.
Прокурорите твърдят, че Караджич стои зад зверствата
в Босна и Херцеговина, включително клането в Сребреница и обсадата на Сараево по време на войната в Босна от 1992-95г.
Караджич слушаше внимателно съдията Ори, докато той четеше обвинението. След това Караджич се идентифицира като каза името си, датата и мястото на раждане. Той посочи като официален адрес дома на семейството си в Пале, Босна, но даде като последен адрес и апартамента в Белград, където живееше под фалшиво име до ареста.
Днешното явяване на Радован Караджич пред съда представлява въведение в сложния процес на доказване на вината на лидера на босненските сърби, обвинен в престъпления, които са описани като най-тежките, извършени в Европа след края на Втората световна война, коментира сръбската държавна
телевизия.
Адвокатът на Караджич заяви днес, че неговият клиент ще започне гладна стачка, ако не му бъде позволено да се защитава сам в съдебния процес за геноцид. Светозар Вуячич каза, че
основно право на Караджич е да се защитава сам.
Бившият лидер на босненските сърби ще се произнесе за своята виновност след 30 дни - на 29 август. Тази дата бе определена от съдията Алфонс Ори, за да даде време на Караджич напълно да се запознае обвинителния акт. Радован Караджич потвърди, че е получил копие на обвинителния акт на своя роден език и в момента го изучава.
Караджич каза, че е бил "нелегално арестуван от частни лица", не е имал достъп до телефон и не е бил отведен в съд в продължение на 74 часа.
Датата на неговия арест не съответствала на заявената от сръбските власти дата 21 юли. Според крилия се 11 години подсъдим той е бил незаконно похитен на 18 юли от неизвестни хора, които три дни го държали на неизвестно място, не го информирали за правата му и не му дали право на
телефонно обаждане.
Караджич заяви също, че неговото екстрадиране в Хага е било извършено с нарушения. Съдията му каза, че има право да подаде жалба по този повод.
Караджич заяви също, че според Дейтънското споразумение е имало
договореност между него и американския представител Ричард Холбрук,
че той няма да бъде изправян пред съда, ако се оттегли от обществения, дори от литературния живот. Холбрук говореше от името на САЩ, добави той.
"Това е въпрос на живот и смърт. Ако бившият помощник държавен секретар Ричард Холбрук иска да съм мъртъв и ако неговата ръка е толкова дълга, искам да знам дали неговата ръка може да ме достигне тук", заяви Караджич.
Съдията му препоръча да отнесе въпроса за безопасността и сигурността си до председателя на трибунала, който е отговорен по този въпрос.
Самият Холбрук незабавно отрече това твърдение,
което се превърна в световна новина.
Американския представител при подписването на Дейтънските споразумения през 1995 г. заяви в интервю, че не е сключвал споразумение с бившият ръководител на босненските сърби Караджич, което би му позволило да избегне обвиненията във военни престъпления.
"Преговарях по точно определено споразумение. Той трябваше да се оттегли от двата поста, които заемаше, като президент на сръбската част на Босна и като ръководител на своята партия. И той го направи", заяви Холбрук за Си Ен Ен.
"Но след изчезването си той пусна информацията, че аз съм сключил сделка с него да не го преследваме. Това е напълно невярна информация", добави Холбрук.
Нямам оплаквания, заяви Караджич, когато бе попитан за условията в трибунала. Бил съм и на по-лоши места, добави той в края на първото си явяване пред съда.