0

Д ен преди най-важния ден в американския предизборен маратон - т. нар. "супер вторник" или "цунами вторник", както го наричат напоследък, резултатът от надпреварата между претендентите за кандидатпрезидент на Демократическата партия Хилари Клинтън и Барак Обама е неясен.

Според последното проучване на в. "Вашингтон пост" и телевизия Ей Би Си Хилари може да разчита на 47%, Обама - на 43%, а допустимата грешка е 4%.

При републиканците е по-ясно - сенаторът Джон Маккейн води с 48% срещу едва 24% за бившия губернатор на Масачузетс Мит Ромни.

Според "Вашингтон пост" ако изборите за президент на САЩ бяха днес, то при евентуална надпревара Маккейн-Клинтън, сенаторът от Аризона щеше да победи сенаторката от Ню Йорк с 49 срещу 46%. Но при евентуална надпревара Обама-Маккейн, щеше за победи сенаторът от Илинойс с 49 срещу 46% за демократа.

Днешният "супервторник" е първият в американската история, в който се организират едновременно толкова много първични избори и партийни събрания.

Избори и събрания ще имат и демократите, и републиканците - в общо 19 щата (Алабама, Аляска, Аризона, Арканзас, Калифорния, Колорадо, Кънектикът, Делауер, Джорджия, Илинойс, Масачузетс, Минесота, Мисури, Ню Джърси, Ню Йорк, Северна Дакота, Оклахома, Тенеси и Юта).

Републиканците освен това имат първични избори и събрания в Монтана и Западна Вирджиния.

Демократите пък ще са организирали първични избори и събрания и в Канзас, Ню Мексико и Айдахо.

Демократите, живеещи в чужбина, станаха първите гласували. Първите бюлетини бяха пуснати малко след полунощ в Индонезия, където Барак Обама е живял като дете.

През седмицата демократите, живеещи в над 30 страни, могат да гласуват за своя фаворит. Част от тях ще дадат гласа си в хотел в Австралия, в пъб в Ирландия или в кафене от веригата "Старбъкс" в Тайланд. Тази година живеещите в чужбина за пръв път имат възможност да гласуват по интернет - опция, която републиканците не успяха да предложат на избирателите си.

Около 6 милиона са живеещите в чужбина американци имат право да гласуват в първичните избори. През изминалите години обаче твърде малко от тях са се възползвали от правото си, поради сложната процедура за получаване на разрешение за гласуване в чужбина.

В събота и неделя всички кандидати не се спряха, за да успеят да говорят в колктото се може повече от щатите, в които предстоят изборите.

Обама заяви пред журналисти, че "без съмнение г-жа Клинтън продължава да е фаворит", но вярва, че неговите шансове идват, след като хората го чуят.

В същото време от борда на своя самолет, с който прави предизборната си обиколка, Хилари заяви, че

"Америка повече не може за си позволи, както стана с Джорд У. Буш,

да избере някого, а после да се чуди как е било възможно това да се случи".

Сноши Хилъри Клинтън се появи в суперпопулярното "Късно шоу" на Дейвид Летерман по телевизия Си Би Ес. Агенциите не пропуснаха да напомнят, че подобно участие в голяма степен е осигурило президентския пост на съпруга й Бил Клинтън навремето.

През 1992 г. той влязъл в студиото с тъмни очила и свирил на саксофон по време на тогавашната предизборна кампания.

Хилъри описа кампанията си като "едновременно изтощителна и ободряваща". "Чувствате се, като че ли са ви прелели енергия. И когато всичко свърши, се връщате в колата, връщате се в самолета и се опитвате да дремнете малко", каза тя.

Призна, че е била толкова уморена, че дори не си отворила бира, докато гледала "супербоул" в неделя сред фенове в бар в Минеаполис.

Насочвана от сериозните въпроси на Летерман, тя говори повече за проблеми като ипотеките и здравеопазването, които набират сила успоредно с кандидатпрезидентската кампания.

Главната цел на

първичните избори и партийните събрания

е определяне на делегатите, които ще участват в партийните конференции на демократите и републиканците, на които ще бъдат избрани официално кандидат-президентите на двете партии.

Половината от тези делегати ще бъдат избрани днес. В партийната конференция на демократите в Денвър (която ще е от 25 до 28 август) ще участват 4049 делегати. От тях най-малко 2025 трябва да подкрепят един от двамата претенденти, за да бъде той номиниран. Още след днешните първични избори демократите ще излъчат 2084 делегати за Денвър.

На партийната конференция на републиканците в Минеаполис (от 1 до 4 септември) ще има 2380 делегати. От тях най-малко 1191 трябва да подкрепят един от четиримата претенденти, за да бъде той официално номиниран. След днешните първични избори републиканците ще излъчат 1081 делегати за Минеаполис.

Супервторникът може да предизвести кой печели номинациите и в двата лагера, но може и да не доведе до толкова категорични изводи.

Републиканците имат повече шансове да разберат кой ще е техният кандидат, защото Маккейн води с голяма преднина в няколко големи щата (като Ню Йорк и Калифорния).

Според републиканската система за определяне на официален кандидат всички делегати от даден щат подкрепят онзи кандидат-президент, който спечели надпреварата в щата.

Демократическата система е по-сложна. Делегатите се определят на базата на пропорционален принцип, въз основа на вота из целия щат и на вота в индивидуалните избирателни райони. Като краен резултат даден кандидат може да се окаже с по-голям брой делегати от друг кандидат дори в щат, в който е загубил.

Така например в Невада Обама остана втори след партийните събрания, спечелени от Клинтън. Той обаче получи толкова делегати, колкото и неговата съперница, защото се беше представил по-добре от нея в селските райони на щата.

Демократическата система крие и друго неизвестно. Сред 4049-те делегати в Денвър ще има и 796 суперделегати. Това са партийни избраници, които имат пълната свобода на избора, тоест до последно не се знае за кого ще гласуват.

Според допитванията Клинтън може да постигне победа в днешния супервторник в повечето щати, сред които Калифорния и Ню Йорк. Но Обама може да се изравни с нея по броя на отпуснатите му делегати.

Тогава ще трябва да се изчака 4 март, когато са първичните избори в Охайо (щат, излъчващ 161 делегати) и първичните избори в Тексас (щат, излъчващ 228 делегати), а може би дори още няколко първични избори, преди да се разбере името на кандидат-президента на демократите.

.


Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"