Н есъгласието на ирландците с Лисабонския договор е категорично - 53,4% от тях са гласували "против" на вчерашния референдум, а само 46,6% са подкрепили документа, гласят окончателните резултати, оповестени от ирландската телевизия RTE, предаде АФП.
Според официални данни на правителството избирателната активност в допитването е била 53,13%, като договорът е бил отхвърлен в 33 от общо 43 избирателни района.
Още преди оповестяването на окончателните резултати беше ясно почти със сигурност, че референдумът е бил провал, но председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу призова процесът на ратификация в останалите страни да продължи.
Същото мнение и призив изразиха редица ръководители на страни от ЕС. Дори премиерът на самата Ирландия Браян Коуън заяви, че въпреки всичко Лисабонският договор не е мъртъв.
От друга страна, много депутати в Европейския парламент признаха, че отказът на ирландците е доказателство за съществуването на пропаст? между народите и ЕС, но също се изказаха за продължаване на процеса на ратификация и за установяване на "нови правила на играта".
"Изразяваме съжаление за резултата от проведения в Ирландия референдум за ратификацията на Договора от Лисабон. Този резултат ни ангажира да работим с още по-голямо усърдие за приближаване на ЕС и неговите институции до европейските граждани", заяви говорителят на МВнР Димитър Цанчев.
"Убедени сме, че Лисабонският договор създава необходимите предпоставки, за да може ЕС да отговори на обществените очаквания. До този момент, България последователно отстоява тезата, че своевременното му влизане в сила ще допринесе за по-ефективното, по-прозрачно и демократично функциониране на ЕС и ще укрепи ролята му в международен план."
След постигането на окончателно съгласие по текста на Договора от Лисабон и неговото подписване на 13 декември 2007 г. България работи активно за приключване на процедурата по ратификация. На 21 март Народното събрание ратифицира документа с голямо мнозинство. По този начин ние се присъединихме към първата група държави членки (България е шеста по ред), ратифицирали новия европейски договор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!