З а "полемика след грешния ход на Роаял в Ливан" пише френският в. "Фигаро". Първото й задгранично пътуване като кандидат на левицата за президентските избори във Франция породи и първи спорове, посочва изданието.
Според "Фигаро" Роаял е вдигнала летвата прекалено високо, избирайки Близкия изток за своята премиера в чужбина. От десницата пък само са чакали тя да сгреши.
Това се случи още в петък по време на среща между кандидатката социалистка и ливански депутати, сред които представители на "Хизбула". Те сравнили поведението на Израел в Ливан с нацизма, което според десницата е недопустимо.
Самата Роаял е категорична, че не е чула тези думи - нито пък посланикът на Франция, който бил до нея, - и че е щяла да напусне залата. Но така или иначе полемиката е налице, подчертава "Фигаро".
"Монд" пък се позовава на сондаж, представен от "Журнал дю диманш". Според проучването Роаял и кандидатът на десницата Никола Саркози имат равни шансове.
В случай че се изправят един срещу друг на втори тур на президентските избори, двамата ще получат по 50% подкрепа, сочи анкетата, осъществена сред 901 души в четвъртък и петък миналата седмица.
При предишния сондаж от средата на ноември одобрението за Роаял беше 51%, докато за Саркози - 49%, припомня "Монд".
Избирането на Роаял за кандидат-президент на френските социалисти развълнува доста чуждестранната преса, коментира от своя страна седмичникът "Курие интернасионал".
Изведнъж всички започнаха да разнищват темата за присъствието на жените в политиката. Латиноамериканският всекидневник "Ел Коломбиано" например пише за бързото "окупиране" на политиката от жените.
За да илюстрира думите си, всекидневникът споменава Сеголен Роаял, Мишел Бачелет, наскоро избрана за президент на Чили, Хилари Клинтън и Ангела Меркел.
Не се вълнувайте толкова - всичко това вече сме го видели далеч назад в историята с Клеопатра или Елизабет Първа, коментира иронично "Курие интернасионал".
Въпросът, който изгаря устните на журналистите, обаче си остава този: "Защо такава инвазия на жени в политиката именно сега?".
Защото жените вече присъстват във всички сфери на политическия живот, отговаря им университетския преподавател Тереза Ортис Гомес. Според нея представителките на нежния пол вече са напуснали своите кухни и мястото им в обществото става все по-осезаемо, а оттук нататък тяхното мнение ще се има предвид все по-често.
За шведския всекидневник "Дагенс Нихетел" урокът отдавна е научен. Изданието не намира нищо общо между Сеголен Роаял, Хилари Клинтън и Ангела Меркел - освен че са жени, разбира се.
Причината за нахлуването на жените в политиката изданието обяснява с по-голямата самоувереност на западните жени или пък с желанието за битка срещу заобикалящия ги отвсякъде "мачизъм".
Журналист от лондонския "Ивнинг стандарт" се връща върху ролята на Роаял във всичко това.
"Във Франция има много повече сексистки настроения, отколкото във Великобритания или САЩ. Проблемът на Сеголен Роаял е, че е прекалено красива, за да бъде избрана!", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!