Т ерапевтична ваксина за СПИН може да има след четири или пет години, а краят на разпространението на болестта може да настъпи до няколко години, заяви на пресконференция в Стокхолм тазгодишният Нобелов лауреат за медицина, френският професор Люк Монтание, цитиран от Франс прес и Ройтерс.
Според проф. Монтание посочването на срок от четири или пет години за създаването на терапевтична ваксина срещу СПИН не е проява на прекомерен оптимизъм, защото учените работят по разработването на тази ваксина вече 10 години.
Нобеловият лауреат припомни, че разработването на терапевтична ваксина е много по-лесно, отколкото разработването на превантивна ваксина.
"СПИН е една много сложна болест. Ние все още се опитваме да разберем и да обясним защо имунната система отслабва и все още търсим естеството на резервоара на вируса", каза френският специалист.
Според проф. Монтание спирането на предаването на СПИН, ще направи болестта подобна на останалите заболявания.
"Нашата работа е да намерим допълнително лечение, за да изкореним инфекцията. Мисля, че това не е невъзможно да бъде направено до няколко години", заяви експертът.
Според него сега, докато все още не е открито средството за изкореняване на болестта, има най-различни начини за намаляване на заразяването чрез възпитание, информация и кампании за превенция най-вече в страните в процес на развитие.
"Надявам се, че докато съм жив ще стана свидетел на изкореняването, ако не на епидемията СПИН, то поне на инфектирането с вируса на СПИН", каза Нобеловият лауреат.
Монтание спечели Нобеловата награда за медицина заедно с Франсоаз Бар-Синуси за това, че откриха вируса на СПИН, отнел живота на 25 млн. души по света от началото на 80-те години на миналия век досега.
Двамата ще получат Нобеловата си награда в сряда на церемония в Стокхолм.
Лечение за СПИН все още няма. Коктейл от лекарства може да контролира вируса и да държи носителите му здрави. Учените се опитват да намерят ваксина, която или да предпазва от инфектиране с вируса, или да контролира вируса, така че болният да може по-трудно да го предава. Вторият вид ваксина се нарича терапевтична ваксина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!