И зраел и Хамас отрекоха да са приели мирния план за ивицата Газа, предложен вчера от Египет, както съобщи Ройтерс, като цитира пресслужбата на френския президент Никола Саркози.
От израелска страна опровергаха информацията, като заявиха, че преговорите с Египет все още продължават. Приветстваме френско-египетската инициатива и бихме искали тя да успее, но засега все още я обсъждаме, обяви говорител на премиера Ехуд Олмерт.
Продължително спокойствие ще последва само при пълното отсъствие на ракетен обстрел на Южен Израел откъм Газа и ефективно оръжейно ембарго върху Хамас, което има международна подкрепа, добави той.
Представител на Хамас също заяви, че предложението за примирие е в процес на обсъждане.
Никола Саркози завърши снощи близкоизточната си обиколка, като след повторната му визита в Египет в рамките на 48 часа (след като посети Сирия) египетският му колега Хосни Мубарак обяви инициативата за уреждане на конфликта.
Предложеният от Египет план съдържа три точки
Като първи етап се предвижда Израел и палестинските групировки незабавно да прекратят огъня за ограничен период от време, така че до нуждаещите се да може да стигне хуманитарна помощ.
Като втора стъпка Египет кани и двете страни - и израелци, и палестинци - на спешна среща, за да се обсъдят въпросите за сигурността на границите и гаранциите, че няма да се стигне отново до подобен конфликт. Ще бъдат обсъдени и причините, довели до най-новия конфликт, включително защитата на границите, отварянето на пропускателните пунктове и вдигането на израелската блокада.
Третият елемент от плана е подновената от страна на Египет покана към "палестинците от всички групировки", включително към съперничещите си Хамас и Фатах, да подновят преговорите за помирение.
В предложението на Хосни Мубарак обаче не се споменава нищо във връзка с много от подробностите, които според дипломати се обсъждат сега с оглед прекратяване на огъня - като например разполагането на международни сили, които да попречат на Хамас да получава оръжия. Мубарак не уточни и каква роля ще играе движението в предлаганите разговори между израелците и палестинците.
По-рано днес Израел обяви, че ще отвори хуманитарни коридори в ивицата Газа, за да позволи на населението там да има достъп до хуманитарни пратки и така да бъде избегната хуманитарната криза.
Решението беше съобщено от премиера Ехуд Олмерт, според когото така Израел откликва на призива на Съвета за сигурност на ООН. Израелската авиация пък спира бомбардировките в определени зони на Газа за по три часа, за да позволи на населението да приеме хуманитарните доставки.
Еврейската държава твърди, че е позволила на достатъчно количества хуманитарни помощи да влязат в района през 11-те дни на конфликта там. ООН обаче е на противоположното мнение.
Заседание на Съвета за сигурност на организацията, посветено на Близкия изток и на ситуацията в ивицата Газа, се проведе в централата на ООН в Ню Йорк снощи. На него присъстваха президентът на Палестинската национална автономия Махмуд Абас, външни министри на арабските държави, председателят на Лигата на арабските държави Амр Муса, както и външните министри на САЩ, Норвегия и Франция.
В обръщението си към съвета генералният секретар на ООН Бан Ки-мун заяви, че е "абсолютно наложително веднага да преминем от дебати към действия". Бан описа ситуацията като "безпрецедентна криза" и подчерта, че атаките представляват пречка пред намиране на решение на конфликта.
Само политическият път може да предложи дълготраен мир и сигурност, посочи той и съобщи, че през следващата седмица ще направи посещение в Израел и палестинските територии.
Президентът на Палестинската национална автономия Махмуд Абас осъди остро нападенията над цивилни обекти от страна на Израел. Аз нося послание от дълбоко наранени хора, които изживяват истинска трагедия, каза той. Абас даде пример с вчерашното убийство на над 40 цивилни, намерили убежище в сградата на училището на ООН в Газа.
"Деца падат мъртви пред майките си, покриви падат над главите над цели семейства и плачът на невинните се извисява към небето", описа картината палестинският лидер.
Абас призова също така да бъде направено необходимото за възстановяване на доверието у палестинския народ към международните правни норми, което да бъде предпоставка за възстановяване на диалога с Израел.
Външните министри на арабските държави изразиха благодарност към ролята, която ООН играе в ивицата Газа по осигуряване на минимални хуманитарни условия за жителите. Те подчертаха одобрението си за преговорите между египетския и френския президенти Мубарак и Саркози и заявиха, че приемат изцяло принципните положения, които двамата са обсъдили.
Постоянният представител на Израел в ООН Габриела Шалев обаче даде да се разбере, че Израел няма се подчини на резолюция на Съвета за сигурност, която не гарантира неговите интереси.
"Докато Хамас контролира Газа, ивицата не може да бъде част от Палестинската държава", каза тя.
По-късно членът на политическото бюро на Хамас Муса Абу Марзук заяви, че ислямисткото движение няма да подлага територията на Израел на ракетен обстрел в часовете, когато израелската авиация не извършва бомбардировки над Газа. Това съобщи говорител на движението в Дамаск.
Говорител на израелската армия съобщи по-рано днес, че бомбардировките над Газа ще бъдат спирани всеки ден за три часа.
"Решението за прекратяването на бомбардировките беше взето от израелските окупационни сили. Движенията на палестинската съпротива ще продължат да се борят срещу израелската агресия", посочил Халед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!