Ц ените на хранителните продукти ще продължат да нарастват и една от главните причини е все по-голямото търсене и използване на биогоривата като алтернативни източници на енергия, предупреди по-рано тази година президентът на Световната банка Робърт Зелик.
Това обаче не попречи на американския президент Джордж Буш да обяви своя план: до 2017 г. 15% от американските коли да се захранват с биогориво.
Дори и най-големите привърженици на биогоривата признават, че те не могат да бъдат решение на проблема с изчерпващите се залежи на петрол и замърсяването в следствие на неговата употреба.
Според някои специалисти дори отглеждането на зърнени култури за горива вместо за храна не само засилва кризата с храните и глада, но води и до екологични проблеми, свързани с нарастващата употреба на пестициди, разпространението на генно-модифицирани култури, обезлесяването с цел създаване на повече обработваема земя.
Друга важна причина за високите цени на зърнените храни според Зелик е промяната в храненето. Икономическият растеж в страни като Китай, Индия, Русия, Бразилия води до по-висока консумация на месо и месни продукти.
В Китай например от 1980 г. досега потреблението на месо се е увеличило със 150%, а в почти всички развиващи се страни е нараснало двойно. Ръст от 40% се наблюдава дори в Индия, където не малка част от хората са вегетарианци. А за да се произведе 1 кг телешко месо отиват 8 кг зърно...
От Световната банка предвиждат, че до 2030 г. световното потребление на храна ще се увеличи двойно.
Глобалното затопляне и промените в климата също имат отношение към нарастващите цени на храните. За последните седем години реколтата в Китай е намаляла с 10%, а наводненията в централната част на страната тази година освен че са довели до изселването на милиони души, са унищожили посевите от царевица и ориз.
С 10% по-ниски се очаква да бъдат и добивите във Великобритания тази година заради наводнения. Миналата година пък Австралия преживя най-голямата суша за повече от век насам и реколтата от пшеница падна със 60%.
Високите цени на храните и гладът накараха милиони хора да излязат на протести в Нигерия, Сенегал, Камерун, Буркина Фасо и на много други места. В Йемен деца маршируваха, за да привлекат вниманието на властите, в Хаити гладни демонстранти щурмуваха президентския дворец, а във Филипините се извиват огромни опашки за ориз от държавните резерви. Според Организацията по храни и земеделие към ООН в 36 държави вече има криза за хранителни продукти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!