В момента Северният полюс се ползва с международен статус и не е част от нито една държава.
Искането си Дания подкрепя с формалния аргумент, че Гренландия, която от 1814 г. е част от кралството, е свързана със Северния полюс чрез подводния хребет, който носи името на откривателя си Ломоносов, уточнява Actualno.com.
Северният гренландски бряг отстои на 1240 км от полюса. Международното законодателство засега признава за национална икономическа зона морските територии до 370 км от земните държавни граници.
През 50-те Канада се обърна към международeн съд с искането Северният полюс да бъде признат за нейна територия. Решението обаче гласеше, че това ще стане, ако през следващите 100 години не се появи друг претендент.
Кампанията на Дания е продиктувана от желанието й да установи контрол над Арктика, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Редица експерти смятат, че в района има огромни запаси от газ и нефт. Освен това, ако значителна част от материковите ледове се разтопят до 2050 г., каквито са предсказанията на учените, Дания ще може да контролира нови важни морски трасета през Северния ледовит океан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!