Френският "Фигаро" приветства решението на правителството в Москва след "дълго колебание" да ратифицира протокола от Киото от 1997 г.
"Това е решителна стъпка, защото като се има предвид американското несъгласие с протокола, Русия стана поредната страна, необходима за минимума от 55 държави, отговарящи за 55% от емисиите на вредни газове, за да може споразумението да влезе в сила. Докато партията на Путин има мнозинство в парламента, ратифицирането на протокола може да се смята за сигурно", изтъква вестникът.
Германският "Тагесцайтунг" също е доволен от новините от Русия.
Сега изглежда, че споразумението за защита на климата може скоро да влезе в сила - поне една добра новина след дълъг труден период, пише вестникът.
Според изданието времето за този ход е подходящо, защото догодина британският премиер Тони Блеър ще бъде председател на групата на осемте най-развити държави (Г-8), а по-късно страната му председателства и ЕС.
Никой друг европейски правителствен ръководител не е взимал така присърце защитата на околната среда, отбелязва "Тагесцайтунг" и припомня, че мерките в протокола са незначителни, но поне има основа, върху която да се гради в бъдеще.
Трудно е да си спомним кога за последен път нашият глас е бил такъв определящ фактор, коментира ентусиазирано московският "Известия", като допълва, че целият свят е чакал със затаен дъх руското решение.
Кремъл е бил подложен на голям натиск от всички европейски лидери да ратифицира протокола, признава вестникът, като изтъква, че желанието на Русия да се присъедини към Световната търговска организация (СТО) е било на везните на изпитанието, а пътят за това е минавал през Киото.
"Факт е, че протоколът от Киото е първата и уникална инстанция, която ще направи Русия пълноправен участник в международен икономически механизъм. Няма нищо по-лесно да стоиш настрана, но няма и нищо по-глупаво от това", смята изданието.
"Газета" също смята, че е постигната някаква сделка с Брюксел.
По всичко личи, че правителството очаква ЕС да отвърне, като смекчи позицията си за анклава Калининград и по въпроса за етническите малцинства в балтийските държави, смята изданието, но посочва скептичната позиция на икономическия съветник на президента Владимир Путин.
Според Андрей Иларионов Русия ще плати висока цена за този "съмнителен жест" към околната среда, а протоколът ще затрудни стремежа към удвояване на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, защото икономиката не може да се развива без индустриален растеж, който пък е невъзможен без увеличение в емисиите на вредни газове.
"Русия най-после подкрепи Киото, но дали това има някакво значение?", е заглавието по темата в британският "Индипендънт".
В редакционна статия вестникът пояснява, че сделката е забележително постижение, но това няма да предотврати климатичните изменения.
Става дума за това, че дори условията в протокола да бъдат изпълнени и дори САЩ да се приъсединят към него, намаляването на вредните газови емисии, предизвикващи парников ефект, е само незначително начало за спасяването на Земята.
Според "Таймс" Русия използва Киото като средство за пазарлъци.
Мотивите на Москва да подкрепи протокола според вестника са два: покачването на цените на петрола и желанието на Кремъл да си върне подкрепата след критиките за отношението към Чечения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!