С ъветът за сигурност на ООН единодушно прие френско-американската проекторезолюция, която призовава за прекратяване на кръвопролитията в Ливан и Израел и разрешава разполагането на 15 000 военни от мироопазващите сили на организацията, които да следят за спазването й.
В документа с номер 1701 се отправя искане към "Хизбула" незабавно да спре нападенията си, а към Израел - да прекрати всички офанзивни операции.
След спирането на бойните действия Тел Авив се задължава да започне поетапно изтегляне от Ливан, като едновременно с това 15 000 ливански войници и 15 000 "сини каски" се разположат в Южен Ливан, който в момента е под контрола на "Хизбула".
Мандатът на ЮНИФИЛ ще бъде продължен до 31 август 2007 г.
ООН очаква сухопътната офанзива на Израел да приключи след един-два дни и международните сили да започнат разполагането си в Южен Ливан след една седмица до 10 дни, заяви специалният пратеник на ООН за близкоизточния мирен процес Алваро де Сото.
Съветът за сигурност на ООН ще се обърне към правителствата на всички държави членки на организацията да предприемат необходимите мерки, за да предотвратят изпращане от тяхна територия на оръжия и бойна техника на Ливан освен необходимите за осигуряване на мира в региона.
Що се отнася до спорната зона, известна като Фермите Шебаа, документът възлага на генералния секретар на ООН Кофи Анан да направи в срок от 30 дни предложения на Съвета за сигурност за точното определяне на границите на Ливан след консултации със заинтересованите страни.
Фермите Шебаа са територия с площ около 20 кв. км на границите на Ливан, Сирия и Израел и са ябълка на раздора в отношенията между тези три държави.
В гласуването на резолюцията в Съвета за сигурност взеха участие външните министри на САЩ, Франция, Великобритания, Дания, Гърция и Катар. Заседанието бе председателствано от външния министър на Гана Нана Акуфо-Адо. Другите държави членки на Съвета за сигурност бяха представени от посланиците си в ООН.
Лидерите на Израел и Ливан заявиха, че приемат резолюцията на ООН.
Израелският премиер Ехуд Олмерт ще поиска от правителството си да я одобри на заседание в неделя. Дотогава армията ще продължи с разширяването на сухопътната операция срещу "Хизбула". Според ираелската телевизия "Ченъл тен" документът се приема положително в страната.
Израел обаче ще си запази правото в бъдеще отново да навлезе в Южен Ливан, ако международните сили с мандат на ООН не успеят да предотвратят връщането милициите на "Хизбула" към израелско-ливанската граница, заяви бриг. ген. Йоси Купервасер.
Ливан изрази съмнения дали решението
наистина ще доведе до край на войната, която опустошава територията му от един месец. И.д. външен министър Тарек Митри остро разкритикува Израел в речта си пред Съвета след единодушното приемане на резолюцията.
От един месец пред погледите на международната общност Израел обсажда и опустошава Ливан, причинявайки хуманитарно и екологично бедствие, отбеляза Митри.
Той определи като "стратегия на терора" четирите седмици артилерийски обстрел и въздушни бомбардировки на израелската армия, които по негови думи са "диспропорционална и неоправдана" реакция на ракетните нападения на "Хизбула" срещу Израел.
Нападенията на израелците взеха над 1100 цивилни жертви, 1/3 от които са деца, а ракетите на "Хизбула" са убили около 120 души, припомни Митри.
Той изрази безпокойството си от формулировката на резолюцията, в която се призовава Израел да спре офанзивните си военни операции, но която според него не набляга на незабавното спиране на бойните действия.
"Непълното прекратяване на огъня не е истинско. Ливанците нямат доверие на начина, по който Израел прави разлика между офанзивно и дефанзивно. Краят на военните операции би трябвало да е недвусмислен", заяви Тарек Митри.
Иранският министър на външните работи Манушер Мотаки заяви днес, че решението обслужва "по-скоро интересите на ционисткия режим". Мотаки нарече резолюцията на ООН "едностранчива".
Той призова тя да бъде променена, защото ако мнението на ливанския народ и на ливанското правителство не са били взети предвид при написването й, то тогава Ливан не може да я приеме.
Според държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс с новоприетата резолюция и с помощта на международната общност може
да се появи един нов, по-силен Ливан.
Сега започва тежката и спешна работа по прилагането на резолюцията, отбеляза тя. Райс предупреди, че никой не може да очаква резолюцията да сложи край на всички прояви на насилие. Условията за един траен мир трябва да бъдат развивани с времето, подчерта държавният секретар на САЩ.
Блеър също приветства единодушното приемане на документа. "Сега, когато резолюцията е приета, трябва да обърнем внимание на причините за този конфликт. Отчасти нещата ще зависят от способността на демократично избраното ливанско правителство да контролира самостоятелно Ливан.
Не трябва обаче никога да забравяме факта, че кризата възникна от желанието да се експлоатира продължаващата безизходица в палестинските територии", изтъкна Блеър.
Той обеща скоро да посети региона, специално Израел и палестинските територии, за да се консултира с лидерите им, както и с членовете на Квартета за мир в Близкия изток (САЩ, ЕС, ООН и Русия), относно най-добрия начин да се постигне напредък.
Френският президент Жак Ширак на свой ред изрази радостта си от решението. Той увери, че Франция ще участва в увеличеното присъствие на силите на ООН в Ливан.
Ширак подчерта, че спирането на бойните действия трябва да доведе до изтеглянето на израелската армия и едновременното разполагане на ливанската армия и силите на ООН, както и до отварянето на блокираните летища и пристанища в страната и завръщането на евакуираните ливанци по домовете им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!