П равителството одобри законопроект за конфликт на интереси.
Според него всички представители на централната, местната и съдебната власт ще подават декларации.
През март премиерът Сергей Станишев съобщи, че е информирал министрите за утвърдените от него образци на три вида декларации, които лицата, заемащи висши държавни длъжности, са длъжни да подават, включително декларация за липса на конфликт на интереси.
"Корупцията продължава да бъде болезнена обществена тема, защото въпреки системните усилия на изпълнителната власт и на парламента има какво още да се направи, не само за преследване, а най-вече за ограничаване на средата и възможностите за корупционни практики, чрез законодателни, административни и организационни мерки", каза тогава Станишев.
Одобреният днес проект определя като свързани лица всички роднини на служителя, включително тези по сватовство до втора линия. За свързани лица се считат и всички, с които служителят е свързан по бизнес линия.
Според законопроекта, висшите държавни служители, след като напуснат заеманата длъжност, нямат право да работят във фирми, с които са работили като държавни служители.
Проектът предвижда още участниците в държавни бордове да не могат да участват и в търговски дружества.
Декларациите за конфликт на интереси ще бъдат публични, а лицата, които не са ги подали, също трябва да бъдат обявявани.
След приемането на закона, той ще се отмени действието на Закона за публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности.
На пресконференция след правителственото заседание министърът на правосъдието Миглена Тачева допълни, че всеки гражданин ще може да подава сигнал за конфликт на интереси на базата на публикуваните в Интернет имуществени декларации на държавните ръководители, депутатите и общинските съветници.
Проектозаконът предвижда при доказано наличие на конфликт на интереси служителят да бъде освободен от работа,
каза Тачева.
Ако длъжностното лице е издало акт като административен ръководител, актът да се обяви за нищожен и ако съдът постанови, че е имало конфликт на интереси, равностойността на получената материална облага да се присъди в полза на държавата, предвижда още проектът.
Темата за конфликта на интереси стана особено актуална след публикации през януари т.г. , че шефът на пътният фонд Веселин Георгиев е възлагал поръчки на фирма "Биндер", управлявана от брат му.
През февруари парламентарната комисия за борба с корупцията поиска правителството да направи проверка и да предостави информация дали има подобни случаи на явен конфликт на интереси като този с бившия изпълнителен директор на фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев.
Той беше принуден да подаде оставка, а преди седмицата от прокуратурата съобщиха, че срещу него е образувано досъдебно производство.
Преди два месеца в интервю за в. "Капитал" посланикът на САЩ Джон Байърли също изказа мнение за необходимостта от закон за конфликта на интереси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!