Според него тази сутрин външният министър Паси отново е направил груба грешка, като заявил, че България няма да променя външната си политика, т.е. нещо, което по принцип похитителите не са искали.
Втората груба грешка бил направеният намек, отново от първия ни дипломат, че става дума за частни лица и фирми.
"Така или иначе за всеки държавен служител, а най-вече за който и да е български министър, българските граждани не се делят на такива, които работят в държавни учреждения, и тези, които работят във фирми. Те не се делят по абсолютно никакъв признак, след като са български граждани", обясни Чуков.
По неговото мнение сме свидетели на пълна безпомощност от страна на държавните институции.
След като случаи на отвличания в Ирак има от месеци, у нас би трябвало да им е бил направен анализ, да е сформиран антитерористичен център и всяко такова събитие много бързо да се поеме от съответното звено, а не "подобно на софийския кмет всеки път да се изненадваме от първия сняг, който пада в столицата", каза експертът пред БНР.
Ние сме обект на "алкайдизма" като идеология и с наближаването на парламентарните избори у нас, това ще се случва все по-често и по-болезнено за нашето общество, прогнозира той и предупреди: "С това наше поведение ние сме на път да развалим и стратегическите си отношения със САЩ. Забележете - в момента, в който има криза, първата работа е да ходим и да се оплакваме на Вашингтон. Ние така или иначе не можем да разберем, че Вашингтон не е Москва и не сме във Варшавския договор. Всеки води външна политика в зависимост от ресурсите и ресурсното обезпечаване, което предлага за своята външна политика.
Ние не би трябвало да дърпаме американците за всеки подобен случай и да го правим толкова шумно и публично. Защото за тези последни 24 часа американците между другото загубиха шестима пехотинци, които бяха убити. Вие виждате, че самите те имат подобни проблеми и ние не би трябвало по този начин да ги товарим", посъветва експертът.
Според неговата информация групировката "Единобожие и джихад" била съставена предимно от чужденци, наемници и се отличава с изключително радикалните си действия.
"Тук дори най-вероятно не става въпрос и за местни иракчани или от т.нар. "местна иракска съпротива". Сами разбирате, че тук играта е много по-голяма и в случая става дума за една глобална стратегия, която има ислямският тероризъм по отношение съюзниците на САЩ в Ирак. Тук не би трябвало да си правим илюзии, че тези двама наши шофьори са хванати по погрешка", категоричен бе Чуков.
Той припомни, че с атентатите на 11 март в Мадрид бе обърната изцяло вътрешната политическата картина в Испания, а като резултат се стигна до изтегляне на испанските войски от Ирак и беше променена конфигурацията на европейски и глобални съюзи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!