Скандалът между министър Румен Овчаров и шефа на следствието Ангел Александров ще има отражение по отношение на евроизборите, по отношение на БСП, на съдебната система и персонално за участниците в него. Това каза в интервю за сутрешното предаване на "Нова телевизия" депутатът от Коалиция за България, бивш вицепремиер в правителството на Симеон Сакскобургготски Костадин Паскалев.
Според него като следствие от скандала ще намалее активността на избирателите, което означава увеличаване на тежестта на резултата на ДПС.
Мога да направя прогнозата, че ще има горе-долу равни резултати между политически партии като БСП, ДПС, ГЕРБ и "Атака". И в крайна сметка кой има повече или по-малко, ще зависи от това доколко ще влязат десни политически партии, каза Паскалев.
Ето по-голямата част от разовора с водещия Георги Коритаров:
- Георги Коритаров: Кой трябва да поеме отговорността за скандалите с "Топлофикация" и "Булгартабак"? Така, условно казано, нарекохме темата за разговора ни тази сутрин с Костадин Паскалев, когото пък Лора преди малко, може би находчиво, определи като пластичния хирург на БСП. Затова да започнем с добро утро и добре дошли, д-р Паскалев.
- Костадин Паскалев: Добро утро. Надали може да се даде такова определение. Все пак моите думи и изказвания по никакъв начин според мен не влияят на решенията, които се взимат в БСП. Така че даже чисто от гледна точка на пластичната хирургия, визията на БСП не се определя от мен.
- Да, но във всеки случай очевидно има нужда от корекция.
- Ако трябва да говорим за корекция, корекцията е нещо съвсем друго. Вие коментирате два скандала, а според мен те са повече. Скандалът е и в следствието.
Реално отражението на тези скандали ще бъде, според мен, доста сериозно в българското общество. Първо, по отношение на евроизборите - разместването на политическите пластове в държавата ни. Второ, по отношение на БСП - участието на ключов министър от БСП в този скандал и,
разбира се, връзката му и отговорностите му към "Булгартабак" и
"Топлофикация - София".
Разбира се, за съдебната система на България и участието на ръководителя на една от структурите на тази система - Националната следствена служба, Ангел Александров, и разбира се, персонално за всеки един от участниците в този конфликт.
Доколкото разбирам, вече има и персонални отражения на председателя на борда на директорите или изпълнителния директор на "Булгартабак" Христо Лачев.
Като цяло бих казал следното. Очевидно е едно. Необходим е анализ за това кой печели от всички тези скандали, които се разиграват в момента и които по никакъв начин не може да се каже, че не са свързани помежду си.
- На шега започнахме с тази образност - пластична хирургия, доктори и т. н., но от това, което казвате, ми хрумва нещо, което не ми звучи всъщност никак на шега. Този скандал може да бъде разглеждан по един много особен начин - като изваждане на генетичен материал, да използвам също един такъв израз, който носи в себе си закодиран цялостния обществено- политически модел, защото става дума за политически сблъсък, икономически интереси, съдебна система, един много пъстър, почти изчерпателен модел на обществото, съдържащ се в този скандал...
- Г-н Коритаров, ние като марксисти с вас ясно разбираме, че политиката е концентриран израз на икономиката.
- Аз не съм просто марксист, а марксист-ленинец. С други думи това, което ми се иска да подчертаем, как се подреждат като зависимост причините за това, което става - сблъсък на политически интереси или тези политически интереси са предхождани от някакви икономически?
- В две направления. Много отдавна, още от края на 1989 г. в България икономиката се ръководи от политиката за съжаление и това трябва да го кажем съвсем ясно.
Използването на лостовете на политиката за реализация на конкретни икономически интереси се осъществява непрекъснато в рамките на последните 17 години и няма смисъл да се заблуждаваме, че това не е така.
- Унищожихте представата за пазарна икономика току-що.
- Вижте, аз унищожих даже представата за социална пазарна икономика. В този смисъл трябва да кажа следното. Според мен вие поставяте въпроса за генезиса на развитието на политическия живот в България.
Аз би следвало да кажа следното: докато в България част от политическите партии се държат като еднолични търговски дружества, други като еднолични дружества с ограничена отговорност, а трети като акционерни дружества, т.е. членовете на съответните партии, гражданите на държавата ни нямат възможността да участват във формирането на управленските
решения и контрола по тяхната реализация, дотогава в обществото ще се забелязват тези тенденции, на които сме свидетели - намаляване на политическата активност на гражданите, оттук увеличаване на тежестта на конкретни политически партии, които имат сериозна тежест като организационни възможности, такава е партията ДПС, и разбира се на негативния вот.
Затова в България бих казал, че има един траен политически субект и това е ДПС, който присъства на политическата сцена в рамките на всички тези години, и такива, които се люшкат на базата на гражданското неодобрение от управлението на всяка една от политическите партии. В този смисъл. . .
- Като в това люшкане се включват и големи партии като БСП, бившата десница и т.н.
- Разбира се. В този смисъл според мен е много важно да се каже следното. Очевидно е, че този скандал сочи необходимостта от пълна промяна на политическата система в България, в промяна на ценностната система на хората, които се занимават с политика, и до голяма степен в промяна в ценностната система на българските граждани.
Очевидно е, че този процес нито ще бъде еднократен, нито ще бъде кратък, нито има предизвестен край.
- Сега, може би отвеждаме разговора към нещо, което би било действително добра провокация за обществен дебат. Смятате ли, че този скандал може да рефлектира по изненадващ начин тъкмо върху 17-годишното вече позициониране на ДПС като константна величина в политическата система?
- Първото влияние, което ще окаже този скандал, според мен е свързано с евроизборите в две направления. Първо, намаляване на активността на гражданите при участие на съответните избори, което означава увеличаване на тежестта на резултатите на ДПС.
Второ, увеличаване на негативния вот, което означава увеличаване на резултатите на ГЕРБ или "Атака". В този смисъл според мен има ясно действие в посока на преструктуриране на политическото пространство на база на резултатите от евроизборите, което. . .
- Намаляване на избирателна активност се тълкуваше и като шанс на десните партии да излязат на повърхността и да глътнат въздух.
- Вижте, аз мога да направя една политическа прогноза пред вас, в която горе-долу ще има равни резултати между политически партии като БСП, ДПС, ГЕРБ и "Атака". И в крайна сметка кой има повече или по-малко, ще зависи от това доколко ще влязат десни политически партии като резултат от тези евроизбори.
В този смисъл според мен е много важно архитектите на политическите организации в България да си дадат ясна сметка, че следващото управление на държавата се залага в днешни дни и в този смисъл до голяма степен в контекста на това трябва да се разглеждат скандалите, които се разиграват в момента.
- Ако приемем, че тази прогноза се сбъдне, това означава, че следващото управление, което се залага с един такъв скандал, ще изглежда много по-сложно като коалиционна съставка и стиковане на интереси?
- Тук е важно да е ясно дали целта на това упражнение е изолиране на ДПС от управлението на държавата или разширяване на коалиционното присъствие в следващото управление.
- И според вас каква е целта?
- Според мен целта е изолиране на ДПС.
- И затова се прави цялото това мероприятие?
- Не бих казал, че резултатът от това мероприятие ще бъде такъв. Поради няколко основни причини.
- Но е целта такава?
- Очевидно е, че Ангел Александров беше свързан по някакъв начин с ДПС, независимо от това дали е бил следовател, който е станал причина събраните от него данни да служат като основа за осъждането на Ахмед Доган преди 1989 г. или не.
И съответно той постъпи коректно, като се оттегли от поста си до приключването на. . .
- Да, но другият играч не се оттегли. Защо?
-. . . на съответното разследване на прокуратурата. Тук вече стои и другият въпрос, какво се случва с другите участници в това мероприятие. За мое огромно съжаление. . .
- Да, Румен Овчаров, Корнелия Нинова.
- За мое огромно съжаление тези, които предизвикаха скандала, са от същата система, от която е и Ангел Александров, т.е. Националната следствена служба.
- В смисъл?
- В смисъл това бяха хората, които коментираха в публичното пространство изнудване на Ангел Александров към следователи по отношение на следствието по "Топлофикация".
- Не, имаше нещо друго. То го има в днешния брой на вестник "Сега". Документите и специалните разузнавателни средства, които доказват според този доклад, че Шарланджиева и Корнелия Нинова са били в контакт с Красимир Георгиев.
- Това беше отговорът на Ангел Александров, който е съвсем закономерен. В крайна сметка стигаме до заместник-министъра на икономиката Корнелия Нинова, стигаме до изпълнителен директор на "Булгартабак холдинг", стигаме до министъра на икономиката и енергетиката.
Според мен в ръцете на премиера и на ръководството на БСП е да вземе своето политическо решение за отстраняване до приключване на съответното разследване на въпросния министър. Това е здравата логика и това поведение би следвало да бъде реализирано в рамките на. . .
- На близки дни.
-. . .близките дни.
- Защото между другото Борис Велчев много дискретно подсказа, без може би да си го е мислил това нещо, а пък аз дори, така, не че вярвах, но очаквах решението на Станишев да предхожда оттеглянето на Александров. Вместо това се случва обратното.
- Изключително тежко е на един председател на политическа партия да вземе подобно решение, но същевременно според мен би следвало да е и доста леко от гледна точка на утвърждаване на авторитета на съответния политически субект.
Аз не бих коментирал като презумпция ситуацията с това виновен ли е
Румен Овчаров или не. В никакъв случай не бих си позволил да правя такъв коментар, защото ценя неговия професионализъм като човек, който перфектно познава енергетиката на България, не бих могъл да коментирам това за икономиката.
Но същевременно след като по такъв странен начин в този скандал са забъркани хора, които са пряко подчинени нему, би следвало в такъв случай той да освободи поста си до момента, в който цялото разследване приключи.
- По каква логика тогава БСП вместо да постъпи точно по начина, по който вие казвате, започва с известно закъснение да консолидира подкрепа зад Румен Овчаров, при това без да нарича това подкрепа?
- Не това е основният въпрос според мен.
- А кой?
- Разбира се, това е един важен въпрос. Но в крайна сметка ръководителите в БСП, независимо дали става въпрос за партията, за правителството или за парламентарната група, трябва да си дават ясна сметка, че в обществото в момента има очакване за разкриване на истината, защото не може и двете страни да са прави.
Отделно от това, аз си давам сметка, че икономически субекти, представлявани от лица като Красимир Георгиев (шефът на "Фронтиер"), и
конкретно лицата много често злоупотребяват с имената на своите познати и приятели, какъвто в случая се оказва министърът на енергетиката и икономиката. И с моето име са злоупотребявали.
В този смисъл не съм готов да приема, че ей така, като даденост Румен Овчаров носи отговорност за това, което се случва, но Румен Овчаров има една конкретна отговорност, която е свързана с "Булгартабак" и с "Топлофикация".
Тази отговорност е свързана, от една страна, с тежките проблеми в "Булгартабак" и те са в три основни направления. Първото направление, разбира се, е свързано с унищожаване на тютюневото производство в България и оттук намаляване на икономическите лостове, с които до този момент ДПС въздействаше върху своя електорат.
Второ, с провеждането на данъчна политика, свързана с увеличение на акцизите и съответно намаление на производството в "Булгартабак"
с около 30 процента. Което означава, че директно този факт рефлектира върху отрицателното търговско салдо на България, което е един икономически показател, който не може да не вълнува министъра на икономиката.
Третото е свързано с конкретното бъдеще и преструктуриране на "Булгартабак". Аз твърдя, че този скандал до голяма степен въздейства върху намаляването на цената на "Булгартабак" при евентуална приватизация.
Спомняте си, че в предишния мандат на правителството на НДСВ и ДПС г-жа Шулева си отиде от правителството точно заради приватизацията на "Булгартабак".
- От политическите субекти на българската сцена известно е, че ДПС по естествен критерий поради особеностите на трудовата заетост на основна част на неговите симпатизанти има непосредствено отношение към "Булгартабак".
- Вече няма, г-н Коритаров, трябва да го кажем. Това твърдение на един от депутатите от ДПС, че ДПС се интересува от "Булгартабак" заради изкупуването на тютюна, не е вярно. И ще ви кажа защо.
В крайна сметка основните купувачи в момента в България на тютюна от тютюнопроизводителите са "Сокотаб" и "Михайлидис". Нека не се заблуждаваме, че "Булгартабак" е основен купувач на тютюн в България.
- Тогава "Булгартабак" избит ли е като икономически аргумент от козовете на ДПС с този скандал? Или този скандал цели да върне "Булгартабак" в колодата на ДПС?
- Аз смятам, че нито един политически субект в България не проявява безразличие към "Булгартабак". И би било ненормално да проявява безразличие.
Около 1 милиард са приходите в държавния бюджет от "Булгартабак". Това означава, че една огромна част от приходите в държавния бюджет се реализират на базата на дейността на 4 хиляди души в държавата ни, т.е.
заетите в "Булгартабак".
Оттук нататък обаче става въпрос за следното. Съществува един холдинг, който ръководи няколко дружества, от които в момента пет може би имат бъдеще, всички останали може да се каже, че са пред закриване или са закрити, или продадени, и в крайна сметка е необходимо държавническо решение, което да гарантира две неща.
Първо - осигуряването на приходите в държавния бюджет, и второ - съществуването на "Булгартабак" под някаква форма, която да гарантира липсата на по-нататъшно намаляване на търговското салдо.
- Можем ли да направим извод, че всъщност този скандал и една от последиците му - намаляване на цената на "Булгартабак", всъщност ни подсказват, че вече не просто се подготвя приватизацията, но е определен и купувач, в името на който или от чието име се сваля цената?
- Аз твърдя, че интересът е ясно конкретизиран в следния смисъл. Определени български икономически субекти са се насочили към покупката на "Булгартабак".
- Кои са те?
- Аз не бих могъл да ги коментирам кои са, но. . . Мога ясно да кажа, че няма как дистрибуторите, основните дистрибутори в България, да не са заинтересовани от приватизацията на "Булгартабак".
Бих казал, че този скандал до голяма степен ще отложи приватизацията на "Булгартабак", ще намали цената в перспектива и ще го направи неконкурентоспособен на вносителите на цигари отвън.
Тоест необходимо е държавническо решение за бързо преструктуриране на "Булгартабак" и взимане на решение за приватизацията на "Булгартабак", независимо от това какви политически последствия ще има това за министър-председателя, заминистъра на икономиката и енергетиката.
- Няма да го направят.
- Аз не знам дали ще го направят, но в крайна сметка, ако някой иска да управлява, трябва да прояви воля и да взема съответните решения. . .
- Тази сутрин наша зрителка се обади и каза нещо много важно. На фона на този скандал, който дискутираме, ще потъне като тема препродажбата на БТК, при това с 300 процента.
- Очевидно е, че продажбата на БТК е потънала безвъзвратно за България. Както потъна "Балкан", както потъна "Кремиковци", както потъна "Булбанк". Нека сме наясно - схемата и моделът на политическия живот в България е свързан с облагодетелстване на властимащите и близките до тях икономически субекти. . .
Които обаче, бих искал да проверите, основните дистрибутори в "Булгартабак" са едни и същи от деветдесет и някоя година насам.
- Да.
- Което означава, че икономическите субекти са близо до онези, които са във властта, и далеч от онези, които са в опозиция. Тоест в този смисъл трябва да си даваме ясна сметка, че няма морал, няма почтеност в тези ваимоотношения.
- Да, де, но това с БТК е грабеж.
- Нима с "Балкан" не беше грабеж? Нима магистрала "Тракия" не е грабеж? След като българските граждани, след като българските граждани остават пасивни в тази ситуация, след като провеждаме бизнесфорум в Португалия, където са поканени 30-40 фирми. . .
- Където сега е Станишев?
-. . .и е очевидно, и очевидно, разбира се, където сега е премиерът.
- С Корнелия Нинова.
- С Корнелия Нинова. В крайна сметка трябва ясно да кажем, че този политически модел има нужда от промяна.
- Е, ама пълна промяна.
- Не пластична хирургия, г-н Коритаров.
- Тоест. . .
- Сериозна хирургия.
- Да, но ще бъдат ли стъпка към това евроизборите сега?
- Разбира се, че ще бъдат стъпка към това евроизборите. Според
мен, аз казах двата фактора, които ще влияят - намаляване на политическата активност, от една страна, и нарастване на отрицателния вот.
- Това ще отреди на БСП вече да играе не толкова първостепенна роля може би?
- Може би БСП ще продължи да играе първостепенна роля. И мисля, че, и мисля, че след евроизборите ще има основание за един много сериозен политически анализ.
- А какво ще стане, ако Румен Овчаров не се оттегли, ако това, което вие предлагате, не се случи?
- Аз смятам, че в крайна сметка кашата ще се задълбочи. В следния смисъл. Блатото, в което в момента, на което ставаме свидетели като политическа система в България, ще продължи да загнива.
- Докато се получи политическа гангрена и тогава ще има нужда от операция. Ампутация.
- За съжаление замяната на политическите ценности с подобни подходи води до следното. Аз преди около четири години. . .
- Да.
-. . .направих един доклад, който завършваше по следния начин: липсата на решаване на националните въпроси в България води до възраждане на национализма. Липсата на решения на социалните въпроси по всяка вероятност, комбинирано с първото, ще доведе до някаква форма на националсоциализъм.
В този смисъл смятам, че в момента може да се говори и за друго - мутризация и икономизация на политическия живот в България, включително и на
местно ниво. Това според мен ще го видим на местните изборите през месец
септември или октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!