П резидентът Георги Първанов връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на Сергей Станишев, който беше излъчен за кандидат за премиер от най-голямата парламентарна група - Коалиция за България.
Заедно със Сергей Станишев, на Дондуков 2 дойдоха зам.-председателите на БСП Румен Овчаров и Румен Петков, както и зам.-председателят на парламентарната група Михаил Миков.
По-рано Станишев каза, че консултации за формиране на мнозинство и кабинет в понеделник не са водени и напомни, че още в неделя от БСП са заявили готовност да продължат разговорите.
Но нямаме отговор и реакция от НДСВ, посочи Станишев.
Обаче два часа преди председателят на БСП да отиде при президента, НДСВ чрез пресцентъра си заяви "готовност да продължи разговорите за коалиция".
С това бе даден знак, че коалицията БСП - НДСВ - ДПС все още не съществува.
НДСВ отчита обществените очаквания за намиране на успешна формула за управление на страната. Придържа се към установените от конституцията процедури и срокове за съставяне на правителство, и същевременно потвърждава позицията си, че ще даде подкрепата си за съставянето на коалиционен кабинет с програма, структура и персонален състав, гарантиращи постигането на националните приоритети, в това число и пълноправното членство на страната в ЕС от 1 януари 2007 г., се казва в съобщението.
Въпреки, че коалиционната практика е новост в българския политически живот, още през 2001 г. НДСВ доказа способност да инициира сътрудничество в управлението с политически сили, подкрепящи приоритетите пред страната, се посочва в съобщението.
НДСВ продължава да работи за отстояване интересите на българските граждани и очаква, че и останалите политически сили ще подкрепят в предстоящите срещи една принципна и националноотговорна позиция, се отбелязва още в съобщението на пресцентъра.
Станишев не коментира това изявление на НДСВ, но обясни, че лидерите на други потенциални партии в коалицията не го придружават при получаване на мандата от президента, защото няма ясно формирана и подписана коалиция.
Лидерът на БСП заяви, че левицата има още малко търпение, но то не е безкрайно.
Ние демонстрирахме достатъчно добронамереност, търпеливост,
политическа воля, готовност за правене на компромиси, каза Станишев. В крайна сметка, ако някой не желае да участва в коалиция, това е негово политическо право, добави той.
Подготвили сме вариант за проект за коалиционен договор. Безотговорно е да се чака до последния момент. При нежелание на НДСВ да седне на масата за преговорите, е ясно, че ще има по-малък формат на коалицията, предупреди Станишев.
Междувременно тази сутрин зам.-председателят на БСП Румен Овчаров отново заяви, че БСП има резервен вариант, ако НДСВ се откаже да участва в тройната коалиция БСП - НДСВ - ДПС.
България няма време да стои в сегашното безтегловно състояние, каза той в предаването "Тази сутрин" на БТВ.
Според Овчаров БСП е направила тежки компромиси в процеса на преговорите за коалиция.
За левицата самото коалиране с НДСВ за управлението на страната било морален компромис.
Съветът на лидерите в евентуалната бъдеща тройна коалиция ще консултира и координира дейността на изпълнителната и законодателната власт, както и на механизмите на властта. Но не очаквайте, че ще се превърне във върховен управляващ орган. Симеон Сакскобургготски няма да бъде премиер в сянка, подчерта Овчаров.
Той обяви, че проблемът с царските имоти, магистрала "Тракия" и приватизацията не е свързан с политически компромис, а със законодателство. Левицата нямало да се откаже да пита за тези сделки, дори при съвместна с НДСВ власт.
Ако движението се оттегли, е възможно да има трета коалиция, каза още
заместник-председателят на БСП.
В същото телевизионно предаване зам.-председателят на НДСВ Борислав Ралчев каза, че в близките няколко дни ще бъдат окончателно сложени параметрите на политическото споразумение за или против коалиция и за нейните измерения.
Ралчев, който отново е депутат от Варна, заяви, че с преговорите за коалиция на НДСВ с БСП не се нарушава политическият морал, "а се държи сметка за реалностите на изборния процес".
Зам.-председателят на НДСВ отхвърли твърдението на водещия журналист от БТВ, че Симеон Сакскобургготски е нарушил обещанието си и е излъгал избирателите, защото сега се готви да се коалира с левицата и да подкрепи Станишев за премиер.
"В никакъв случай не става въпрос за истина или за неистина. Става въпрос за преценка на конкретен политически момент. Тук не е въпросът в политическото пространство да си служим с категориите от честна дума, а става въпрос, че към тогавашния политически момент тезата е била такава и тя е имала своята обосновка, в настоящия момент ние в близко време ще чуем тезата на НДСВ в окончателен вид и тя ще трябва да даде своята обосновка за това дали има промяна или не", каза Ралчев.
Преговорите за съставяне на коалиционно правителство все още се водят на принципно ниво, каза пред журналисти министърът на труда и социалната политика в оставка Христина Христова.
Като участник в преговорите, Христова посочи, че все още се уточнява структурата на кабинета и се преценява адекватното участие на партньорите. Според нея при преговорите не трябва да се прилага математическа формула, а да се държи сметка за качеството като се прецени потенциалът на всеки от партньорите и в кои области всяка от партиите има сериозен експертен и политически капацитет.
Тя обясни, че трите политически сили водят разговорите на основата на приоритетната програма. Върху този документ сега трябва да се преценят и структурите на Министерския съвет, така че да отразяват потребностите на отделните сектори, каза Христова.
Много е важно разпределянето на министерските отговорности, това в никакъв случай не е стремеж за уреждане с министерски постове, уточни тя. Според нея сериозно трябва да се обсъди кой от коалиционните партньори къде може да бъде най-полезен.
Президентът проведе на 11 юли консултации с парламентарните групи за предоставяне на мандат за ново правителство. По конституция след връчването на мандата тече седемдневен срок, в който кандидатът за премиер трябва да предложи състав на правителството. При неуспех за съставяне на правителство с първия мандат, държавният глава възлага мандат на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!