Щ е станат ли вятърните турбини толкова емблематични за Ню Йорк, колкото Статуята на свободата? Кметът на града Майкъл Блумбърг не се съмнява в това.
"Голямата ябълка" - Ню Йорк, е на път да отмъкне прозвището на Чикаго и да се превърне във "Вятърния град". Миналата седмица на конференция за алтернативна енергия в Лас Вегас кметът Блумбърг представи план за превръщане на града в основен генератор на възобновяема енергия.
Вятърни турбини върху небостъргачите, Бруклинския мост, Емпайър стейт билдинг и по ветровитото крайбрежие на Куинс, Бруклин и Лонг Айлънд. Слънчеви панели по покривите на жилищните сгради. Изграждане на съоръжения за генериране на енергия от приливите и отливите. Използване на геотермална енергия. Всичко това влиза в плановете на Блумбърг.
Според него дори Статуята на свободата ще се превърне в истинска красавица, когато не само приветства новите имигранти, но и осветява пътя им с факел, захранван от вятърна ферма в океана.
Въпреки че е крайно смела, според експертите идеята на Блумбърг е съвсем реалистична. Проблемът на кмета е, че му остава твърде малко време - само година и половина до края на втория му мандат, за да реализира заплануваното.
Той обаче се е захванал сериозно, като за целта е отправил покана към частните фирми, опериращи в сферата на възобновяемата енергия, до месец да предоставят предложения, иновативни идеи и дизайн както за малки, така и за големи проекти за производство на енергия от вятъра, слънцето и водата съобразно спецификата на градската среда.
Още миналата година Блумбърг заложи план за енергоефективност, според който общинските сгради и служби трябва да намалят използваната енергия с 30% до 2017 г.
Кметът се е срещнал и с петролния магнат Ти Буун Пикънс, който се опитва да изгради в Тексас най-големия вятърен парк в света, за да обсъдят възможностите за прилагане на такава технология и в Ню Йорк.
Според Пикънс САЩ харчи над 700 млрд. долара годишно, за да внася петрол, а това е "огромен трансфер на богатство към страни, които често са враждебно настроени към Америка". Вятърът е едно добро решение на проблема с петрола.
Разчетите сочат, че с помощта на вятърните турбини в близките 10 години Ню Йорк ще може да произвежда 10% от енергията, нужна на града. До 2030 г. пък "Голямата ябълка" трябва да намали вредните си емисии с 1/3.
Естествено съществуват и притеснения дали обликът на града няма да пострада. Решения обаче има много. Вятърните турбини върху сградите могат да бъдат много по-малки, вертикални и дори изглеждащи като абстрактно изкуство.
Кметът Блумбърг е решен да превърне Ню Йорк в град № 1 що се отнася до производство на чиста енергия. И въпреки че първоначалните разходи по оборудването на покривите с вятърни електроцентрали и слънчеви панели са големи, той е убеден, че в дългосрочен план инвестицията си струва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!