Н е е изключено, дори е много вероятно, на територията на страни от региона, включително и в България, да са установени т.нар. "спящи клетки" на международни структури, които - при конкретни условия, в зависимост от позицията на дадена държава по определен проблем или криза, - да бъдат активирани.
Това каза директорът на Националната разузнавателна служба (НРС) ген.-майор Кирчо Киров в анализ пред петия пореден форум по сигурността, който е посветен на предизвикателствата пред европейската перспектива на Югоизточна Европа и се провежда в Интер Експо център в София.
Разузнавач №1 подчерта комплектността на причините за терористичните и екстремистки заплахи, включващи бедността, социална несправедливост и междукултурна нетърпимост.
Той отбеляза, че използването само на силови методи в борбата срещу тероризма и екстремизма не е особено ефикасна стратегия.
Ангажирането на страни от Югоизточна Европа, сред които и България, в антитерористични коалиции и наличието на техни контингенти в кризисни райони с активно присъствие на терористични структури като Ирак, Афганистан и Ливан създават предпоставки, рискове и заплахи от евентуални ответни удари, посочи ръководителят на разузнаването.
На Балканите присъства дейност на радикални ислямски структури. Проникването и разпространението през последните години на радикални ислямски идеи и структури в региона представя риск и потенциална терористична заплаха за стабилността и сигурността, посочи Киров.
Той отбеляза, че за разпространението на ислямския радикализъм прикрито работят и редица неправителствени структури с видимо хуманитарен характер.
В анализа си шефът на НРС акцентира върху Косово, като посочи, че най-активен и рисков потенциал за дестабилизация на обстановката в района на Балканите продължава да съдържа проблемът с нерешения статут на областта.
Поредното отлагане на решението по проблема засилва вероятността от едностранно провъзгласяване от Прищина на независимост на областта с последващото й признаване от редица страни, което увеличава риска от усложняване на обстановката и на терена, добави той.
Възможно е нарастване на активността на радикални формирования както на албанците, така и на косовските сърби. Не е изключено незначително събитие да предизвика сблъсъци на етническа основа, подобни на сблъсъците през 2004 г., посочи Киров.
Според него най-рисков остава районът на Северно Косово. Вариантът "разделяне на Косово" се актуализира отново, но той е най-неблагоприятен и рисков за развитието на процесите в областта и регионалната сигурност, каза още той.
Киров посочи, че може да има последици върху Босна и Херцеговина и влизащата в нейния състав Република Сръбска.
Съществува голяма вероятност при неблагоприятен ход на процеса за решаване статута на Косово - забавяне, отлагане, неясни формулировки, - да се активизират радикалните албански искания и в Македония, за каквито има вече сигнали, предупреди той.
Директорът на националното разузнаване на САЩ също коментира, че американските власти се опасяват от съществуването на "спящи клетки" на потенциални терористи в страната.
По повод 6-годишнината от атентатите, които отнеха живота на близо 3000 души в Ню Йорк, Вашингтон и Западна Пенсилвания, Майк Макконъл припомни, че след 11 септември 2001 г. в САЩ са били осуетени няколко заговора.
Той обаче допълни, че гаранции за пълна сигурност не може да има, отбелязва Асошиейтед прес.
В по-голяма безопасност сме, но не сме в безопасност, каза Макконъл в интервю за предаването "Добро утро, Америка" по телевизия Ей Би Си.
Той предупреди, че терористичната мрежа на Осама бин Ладен "планира операция в САЩ с огромен брой жертви", и призна: "Спряхме някои опити, но трябва да спрем всичките. Не сме сигурни, че можем да направим това."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!