Т ропическите циклони ограничават парниковия ефект и забавят до известна степен глобалното затопляне, твърдят в ново изследване тайвански учени, цитирани от Ройтерс.
Те отнасят огромни маси растителност и почва, съдържащи парникови газове, на дъното на океана.
Според изследване върху река Ливу в Тайван през 2004 г. тайфунът Миндуле е "помел" към дълбините на Тихия океан около 0,05% въглерод, съхраняван в листата, клоните, корените и почвата на околните хълмове.
Тропическите циклони водят до преместването на въглероден диоксид от атмосферата до дълготрайни депозитни гнезда на океанското дъно, установява изследването.
"Около 50 до 90 млн. т въглерод на година влизат в морето само от островите в западния Тих океан, най-вече по време на циклони, твърдят учените. Откритията за Тихия океан най-вероятно са подобни на ефекта на ураганите над Атлантика.
Според изследователите обаче въздействието на циклоните не може напълно да неутрализира затоплянето на климата, което е резултат от човешката дейност. Това е само доказателство, че планетата ни има естествени начини да се справя с CO2.
В момента натрупването на газа от човешки източници става около 100 до 1000 пъти по-бързо, отколкото "заравянето" на въглерод при взаимодействието на циклоните, ерозията и горите, обясняват учените.
ООН предупреди миналата година, че тропическите циклони ще се засилят поради ефекта на глобалното затопляне, което от своя страна може да причини повече горещи вълни, суша, наводнения и да покачи нивото на световния океан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!