В мотивационно писмо, изготвено на базата на предварителна проверка, ЕК посочва, че кръстосаните споразумения за лицензиране "водят до фактическо затваряне на националните граници и прехвърляне и в интернет на националните монополи, които дружествата традиционно имат в света извън интернет". Според ЕК подобен ексклузивен статут "не е технически оправдан и е несъвместим с разпространението на интернет по цял свят".
Освен това липсата на конкуренция между дружествата, събиращи авторските права в Европа, противоречи на принципа на единния европейски пазар и в крайна сметка може да доведе до ощетяване на потребителите, посочва ЕК.
Дружествата имат 10 седмици срок за отговор, а разследването на подобни случаи може да отнеме години, отбелязва АП.
Звукозаписните компании отдавна протестират срещу могъществото на дружествата за авторски права в Европа. Звукозаписните фирми твърдят, че искат да купуват авторските права върху музикалните произведения на паневропейска база. Дружествата за авторски права обаче настояват да лицензират работата на музикалните творци поотделно във всяка страна, както правят с концертите и компактдисковете, обяснява "Дарик".
През юли 2002 г. "Юнивърсъл мюзик груп", която е поделение на "Вивенди Юнивърсъл", се оплака пред ЕК, че дружествата за авторски права действат като фактически картел. "Юнивърсъл" посочи още, че тези дружества налагат несправедливи условия на музикалните компании - в ущърб както на самите компании, така и на потребителите, които плащат по-високи цени за компактдисковете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!