Според директора на музея Божидар Димитров паметниците от цяла Македония трябва да бъдат събрани в три големи гробища - край Дойран, Битоля и Охрид.
Преди няколко дни властите в Скопие разрешиха на София да се погрижи за военните си светини в Македония, припомня Би Ти Ви.
В четири войни там са загинали над 18 000 български войници.
Кралска Югославия зачита военните гробове, но през 1966 г. комунистически Белград ги разрушава.
Запазени са по-малко от 500 - в изолирани краища като Ново село, Струмица, Поцърница, както и в битолското село Цапариу, където в двора на църквата "Св. Георги" са запазени осем офицерски паметника.
България насочва вниманието си към тях още през 1992 г., но едва миналата седмица Скопие ни позволи да се погрижим за тях, обяснява Би Ти Ви.
Към грижата на местните от Цапари наскоро се е прибавило и дарение от българското посолство и сега гробовете са почистени от бурени и посещавани.
Според историците това е първата стъпка към същинската грижа за българското военно минало, погребано на Македонска земя.
"Мисля, че трябва да постъпим като французите и англичаните. Трябва да изградим едно голямо военно гробище край Дойрана - мястото, където сме дали най-много жертви. В такива случаи цената няма значение. Един народ се познава дали е на определено цивилизационно ниво по отношението му към мъртвите", заяви историкът Димитров.
Според него необходимите средства ще се набавят, дори ако се налага да се стигне до национална благотворителна кампания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!