С ъединените щати са загубили атомна бомба под леда в северната част на Гренландия, след като техен бомбардировач се е разбил преди 40 години, съобщи Би Би Си.
От разсекретени документи става ясно, че след като стратегически бомбардировач Б-52 с четири атомни бомби на борда се разбил през 1968 г., американските военни така и не успели да установят местонахождението на една от тях.
Военният самолет паднал на 21 януари през въпросната година на няколко километра от "Тюле" - най-северната база на американските военновъздушни сили.
Създадена през 1952 г. в разгара на Студената война, тя е от голямо стратегическо значение за САЩ в конфронтацията им с бившия Съветски съюз.
Разследващите случая открили само три от четирите атомни бомби. Проведените през април 1968 г. подводни търсения така и не дали резултат и били прекратени.
Според Би Би Си американските власти смятат, че неоткритата бомба не представлява никаква опасност, тъй като отделяните от нея радиоактивни частици би трябвало да се разсейват в такава маса вода.
САЩ са пазили досега в тайна съхраняването на ядрени оръжия в датската автономна територия и издирването на изгубената атомна бомба, отбелязва британската медия.
Държавният департамент на САЩ отказа да коментира информацията на Би Би Си. Той бе посочил по-рано, че четирите атомни бомби на борда на разбилия се бомбардировач са били унищожени.
Според хората, участвали в разчистването на мястото на инцидента и живеещите в този район днес обаче случилото се е причинило дълготрайни щети на околната среда и здравето им - въпреки, че замесените правителства отричат такава връзка.
Три от бомбите са се разбили в леда на малки парченца. По него и в атмосферата е бил разпръснат радиоактивен материал заедно с дима.
Датски работници веднага са започнали да разчистват мястото, но според много от тях без необходимото защитно облекло и с огромен риск за здравето и живота им.
Една от бомбите, пробивайки леда, е потънала в залива, където впоследствие е била изоставена, след като не са открили точното й местоположение.
След изграждането на базата "Тюле" през 1953 г. местните жители са били преместени на около 60 мили северно в селото Канак. Там ловуването все още е неизменна част от бита на семействата.
Според някои от ловджиите обаче нещата много са се променили. Те разказват за случаи, когато уловените от тях тюлени са били с изсъхнали вътрешности, например. Местните се тревожат и за моржовете и птиците, чиято храна идва именно от "заразеното" място в океана.
Много други селяни се оплакват от странни болести, които не могат да се диагностицират. Всички те обаче са свързани с излагане на радиация и високи количества плутоний.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!