Д ържавите, остро критикувани заради репресивните си режими или програми за въоръжаване, както и други страни, където има размирици, се опитват да съблазнят туристите, пише Даниел Силва от АФП.
Те от своя страна все повече и повече се подават на техния опасен чар. Това твърдят експерти по туризма, събрали се в Мадрид, където в сряда отвори врати Международният панаир на туризма. В него за първи път участва и Мианмар, управлявана от 1962 г. от желязната ръка на хунтата.
И други горещи точки или държави със спорна репутация участват в това събитие - една от най-важните срещи в сектора на туризма в Европа. Такива са например палестинските територии, Либия, Зимбабве и Иран, чиито ядрени амбиции карат Израел и Запада да скърцат със зъби.
За Тони Уилър, автор на повече от 30 от пътеводителите "Самотна планета" и на неотдавна появилата се книга "Страните от оста на злото", посветена на неговите пътувания в девет страни с неблагонадеждни режими, тази тенденция отразява желанието на туристите да посетят места, които малцина преди тях са видели.
"Много хора искат да са първите, които ще прекрачат прага на някоя врата", казва Уилър.
Вместо да отблъскват туристите, отрицателните репортажи в медиите за някои дестинации подхранват желанието на хората да отидат там, за да си съставят сами мнение, допълва Уилър.
Андрю Суиринген, датски студент по филология в Оксфордския университет, е бил в Северна Корея през 2005 г., воден от нездраво любопитство след изявленията на бившия американски президент Джордж Буш, че тя е част от оста на злото заедно с Ирак и Иран.
"Северна Корея е един от най-тоталитарните режими на планетата. Това е първата комунистическа династия в света. Исках да видя това със собствените си очи", признава студентът.
Пътуванията до Северна Корея, които се осъществяват само под формата на организирани екскурзии, нараснаха. Броят на туристите, посетили страната през 2008 г. достигна 4500. През 2001 г. - година преди изявленията на Буш, те бяха едва 600.
Страните, които са на първа страница на вестниците с лоши новини, доста трудно могат да бъдат възприемани като привлекателни туристически дестинации, признава Рос Кенеди, председател на "Африка Абида туризъм", фирма, която организира сафарита в Зимбабве.
Той е доволен, че неговата фирма помага за промяна в предубежденията за тази страна и подчертава привлекателните страни на Зимбабве. Това успокоява страховете и убеждава туристите да я посетят.
Фирмата за сафари в Зимбабве, която за първи път участва в туристическото изложение в Мадрид, отчете през 2008 г. увеличение на посетителите на африканската страна с 4% въпреки обвиненията срещу президента Робърт Мугабе, че е използвал сила по време на изборите, за да запази властта.
"Една туристическа дестинация не може да бъде заличена от картата на света само заради избора или поведението на шепа хора", казва Кенеди.
Самите туристи, от друга страна, не обръщат внимание на предупрежденията на своите правителства да не посещават дадена страна, обяснява Кен Шапиро, главен редактор на списанието за туризъм и туристическите агенции "Травъл ейдж уест".
"През последните години хората започнаха да разбират, че подобни предупреждения са по-скоро плод на политиката, отколкото на действителното безпокойство за сигурността на пътуващите", допълва Шапиро.
Над 13 хил. туристически фирми от 170 страни участват на панаира в Мадрид, сочат данни на организаторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!