"Могат ли зимните курорти да са екологични?", пита се британският в. "Таймс" и цитира оценки, според които Банско, Боровец и Пампорово са на дъното по този показател.
Класацията е съставена от Патрик Торн, който поддържа база данни под наслов "SaveOurSnow" (Спасете снега ни), дава на курортите между една и пет звезди за тяхната "зеленост".
Критериите са разнообразни - от политиката към промените в климата, намаляването на отпадъците и рециклирането им до използването на по-безотпадни горива.
От над 200 места, пръснати по целия свят, само седем получават максимални оценки. За голяма изненада обаче сред тях не са онези, които парадират най-много със своята екологичност - Аспен има четири звезди, а Вайл е само с три.
Всъщност само две ски дестинации имат пет звезди и своя политика по всеки от показателите, които Торн измерва - Нойщифт в Австрия и Саас Фее в Швейцария.
Най-зле са седем курорта, които получават само една звезда
Сред тях са и трите основни в България - Банско, Боровец и Пампорово, заедно с италианския Кормайор, Кирхдорф (Австрия), Копаоник (Сърбия) и Лехт (Шотландия), пише "Таймс".
През октомври за Банско (Bansko.bg) писа и британският седмичник "Обзървър", който се запита в заглавие дали това не е бъдещият Валдизер.
"Българският град е провъзгласен за източноевропейския отговор на Аспен - или поне такава върви приказката за един от най-новите ски курорти на Европа. Предприемачите там разбираемо се опитват да поддържат този интерес", отбелязва вестникът и продължава:
"Милиони евро са похарчени, за да превърнат градчето, което се намира на три часа път от столицата, в нещо, към което могат да се запътят
Брад и Анджелина, когато са в Европа и им се прииска сняг
Затова не е изненада, че пазарът на недвижими имоти в Банско претърпява истински взрив. Британците наливат спестяванията си за пенсия в покупка на евтини апартаменти с надеждата, че след като България се присъедини към ЕС, мястото ще се превърне в новия Валдизер.
С цени, които тръгват от около 20 хил. лири, не е учудващо защо инвеститорите се присъединяват към златната треска.
Пропуснах шанса си в Хърватия, но няма да сторя същата грешка с България, зарича се една британска двойка, вперила благоговейно поглед в рекламната брошура. Прави ли са?
Първо, сравненията с Аспен са малко пресилени. В началото могат да ви препънат дупките по улиците.
Те са милиони и обиколка с автомобил из града е по-опасна от всичко, което би могло да ви се случи по склоновете. Понякога изглежда, че
улиците на Банско са просто колекция от дупки,
от време на време разнообразена с малко асфалт, по който се мотаят бездомни кучета. После идват безкрайните строителни площадки, заради които пейзажът в града предизвиква по-скоро депресия.
А, да не забравяме и обслужващият персонал с каменни лица при станцията на лифта, които са се вторачили във вас така, сякаш сте сторили нещо лошо на домашния им любимец - а вие само искате да си купите дневна карта. Не мога да си представя Джак Никълсън да се откаже от запазеното си място в хотел "Джером" в Аспен, за да дойде тук.
Накрая идват ските. Банско има само 65 км писти - общо 17: една черна, четири сини, останалите червени. Ако пропуснете обяда, може да се пуснете по всички в рамките на един ден. Освен това червените са по-скоро сини - или някъде по средата, лилави.
Съществуват, разбира се планове, за отварянето на нови писти по хълмовете наоколо, но това ще отнеме няколко години. Банско определено
не е мястото за опитни скиори - или дори за ентусиасти на средно ниво
Все пак обаче няма по-добър курорт за онези, които са начинаещи и не могат да си позволят да похарчат много пари за ски почивка. Моят хотел например - "Орфей" - беше сравнително добър. Ако се отърват от яркото осветление и пастелните цветове, може да стане и много добър.
Четирите звезди, които са му дали, изглеждат твърде щедър жест, но поне беше чисто, с големи стаи, повечето с балкони, с парна баня и басейн на приземния етаж, който приличаше на декор за порно филм. Имах усещането, че всеки момент ще влезе Рон Джеръми, преоблечен като доставчик на пици.
Закуските и обедите в хотелите обикновено са на бюфет. Има доста голямо изобилие на риба и месо, много пресни плодове, зеленчуци и салати. Около 60% от клиентите на "Орфей" бяха британци и по всичко личеше, че повечето са доволни от храната - традиционен проблем в много скиорски хотели. Персоналът делово сервираше напитки.
Пистите всъщност са широки и отлично поддържани. Лифтовете са модерни, а за гондолата, която ви отвежда на няколко километра нагоре от Банско,
би могъл да завиди всеки курорт на света
В средата на март склоновете не гъмжаха от хора и при станциите на лифта нямаше опашки. Карта за шест дни струва 128 лири. Също толкова ски училище - само 100 лири. Пакетните оферти са още по-изгодни и за седмица плащаш под 500 лири заедно с нощувките.
Храната също е евтина - греяното вино е под лира, пицата - по-малко от 4 лири, бирата също е 1 лира, а изненадващо вкусните кебапи - 3 лири.
А за онези, които стигнат до върха на планината, където възнаградени с безкрайни величествени гледки към хоризонта, бонусът е 16 км без прекъсване надолу към града.
И ето тук Банско се отличава от останалите. Планината над града е огромна гора, прорязана от разумно прокарани писти, а ефектът от това е пейзаж, който спира дъха, а през съботните вечери е осветен за една незабравима скиорска нощ.
В Банско има 10 хил. жители, но 150 бара. По всичко личи, че българите ожадняват бързо. Повечето заведения са съсредоточени в централната част, най-старата, където има няколко таверни с почти средновековен вид, които
биха били съвсем на мястото си сред декора за "Властелинът на пръстените"
Вътре ви посрещат с буйни пламъци в огнището и досадни балади, които ви преследват навсякъде. Който и да е написал "I want to Know What Love Is" на "Форинър" - идете в Банско, там ще ви почитат като божество.
Разточителен обяд/вечеря за двама с първо, втори и трето и две много пивки (честно!) български вина ще ви излезе под 20 лири. Ще си излезете така натъпкани, че ще се чудите как да стигнете обратно в хотела си.
Но това ще е нещо, с което трябва да свикнете там - немалко от хотелите са на около два километра от склоновете и придвижването е затруднено.
За щастие навсякъде предлагат микробусен транспорт до станцията на гондолата, но нощно време вероятно ще се наложи да махнете на такси - а такова невинаги се намира лесно.
Няма я натрапчивата улична търговия, на която някои са ставали жертви в други български курорти като Боровец. А и точно по време на моя престой водеха с автобуси скиори от Боровец в Банско, защото тук имало по-хубава снежна покривка.
Вечерно време в много от кръчмите атмосферата е тип "британци в чужбина". Някъде гледат "Скай спортс", другаде организират викторини, докато обиколките по заведенията и изпразването на немалко чашки до дъно са почти почти повсеместни.
За онези, които си търсят допълнение към ски ваканцията, има стрелба в цел, боулинг или риболов в множеството планински езера около Банско.
Може да се предположи, че тези дейности ще играят по-голяма роля в бъдещето на Банско, тъй като инвеститорите възнамеряват да превърнат курорта в целогодишен, като привличат почитатели на туристическите маршрути и планинското колоездене.
След няколко години, като се има предвид какви пари се наливат там, Банско вероятно ще бъде неузнаваем. Неизбежно е цените да пораснат.
Начинаещите, които търсят евтина почивка, трябва да побързат, преди преобразяването на Банско да е приключило", препоръчва в заключение "Обзървър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!