Б ългария е на 54-то място в света по индекс на човешко развитие (ИЧР), сочи Глобалният доклад за развитието на човека на ПРООН (UNDP.bg), оповестен днес в Кейптаун, Южна Африка.
Документът класира 177 страни според тяхното ниво на човешко развитие. ИЧР измерва достиженията по отношение продължителността на живота, нивото на образование и реалните доходи.
Според тазгодишния доклад, озаглавен "Отвъд недостига: властта, бедността и световната водна криза", страната ни попада в групата държави с високи нива на ИЧР. Стойността на въпросния индекс за България е 0,816.
През последните три години България се изкачва с по едно място
в класацията по ИЧР. Тази тенденция е валидна и за повечето страни от Централна и Източна Европа и държавите от ОНД. След катастрофален спад в първата половина на 90-те години, те отчитат много високи нива на човешко развитие от началото на новото хилядолетие.
През 2005 г. България беше на 55-то място, като за първи път след т.нар. преход попадна в групата на държавите с висок ИЧР. Новата класация е изготвена въз основа на статистически данни, валидни за 2004 г.
Първите пет места в се заемат от Норвегия, Исландия, Австралия, Ирландия и Швеция. На последните позиции от 174 до 177 пък са Буркина Фасо, Мали, Сиера Леоне и Нигер.
За сравнение между България и някои от новите страни членки на ЕС: Словения заема 27-о място, Кипър - 29-о, Чехия - 30-о, Унгария - 35-о, а Румъния е 60-а.
Спешно е нужен глобален план за действие под лидерството на Г-8,
който да разреши задълбочаващата се криза с водата и санитарните съоръжения, водеща до смъртта на близо 2 млн. деца годишно, отчитат авторите на доклада.
За голяма част от развиващия се свят нечистата вода е неизмеримо по-голяма заплаха за човешката сигурност, отколкото въоръжените конфликти, подчертават те.
Според данните всяка година 1,8 млн. деца загиват от диария, която може да се предотврати с чаша вода и тоалетна; 443 млн. учебни дни се губят поради болести, свързани с водата; почти 50% от населението на развиващите се страни страда във всеки момент от здравни проблеми, причинени от липса на вода и лоша хигиена.
Освен тази човешка цена, дефицитът на водни ресурси и хигиена забавят икономическия растеж, като само Африка на юг от Сахара губи 5% от БВП годишно - много повече отколкото размера на получаваните от региона помощи.
Въпреки това, за разлика от войните и природните бедствия, тази глобална криза не води до всеобщи международни усилия, констатира още докладът за човешкото развитие за 2006-а.
"Както гладът, това е тлееща извънредна ситуация, в която са изпаднали бедните и която се толерира от хората, притежаващи ресурси, технологии и политическа власт, за да се справят с нея.
В оставащите по-малко от 10 години за изпълнение на целите на хилядолетието за развитие до 2015 г., тази ситуация трябва да се промени", заключават авторите.
Докладът за развитието на човека продължава да задава рамка за дебатиране по някои от най-належащите предизвикателства пред човечеството. Той е независима разработка, изготвена по поръка на Програмата на ООН за развитие (ПРООН). Водещият автор на доклада за 2006 г. е Кевин Уоткинс.
В документа са включени и специални текстове от британския финансов министър Гордън Браун, финансовия министър на Нигерия Нгози Оконджо-Ивеала, бразилският президент Лула да Силва, бившия американски президент Картър и генералния секретар на ООН Кофи Анан.
Докладът се превежда на над десет езика и годишно се представя в повече от 100 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!