А ко българското правителство се забави с признаването на независимостта на Косово, това би могло да повлияе на надеждността на страната в ЕС, заяви в интервю за българската редакция на радио "Дойче Веле" германският политолог Хайнц Брам.
По думите на Брам кабинетът добре осъзнава, че България не трябва да попада в изолация.
"Според мен дори на сегашното правителство ще му трябва сравнително кратко време, за да признае независимостта на Косово, вече бяха подадени сигналите за това. Социалистическата партия не е като цяло против признаването, а се каза, че първо трябва да бъдат изпълнение условията от плана Ахтисаари и тогава България ще се присъедини към общата европейска позиция", каза Брам.
И допълни: "Според мен сегашното правителство е наясно, че не може да си позволи да се изолира но най-малкото ще търси начини за сътрудничество с Румъния и Гърция. Но добре осъзнава, че не трябва да оставя страната в изолация.
Освен това в София е ясно, че през 1999 г. в социалистическата партия имаше големи предубеждения срещу нападенията на НАТО срещу Сърбия и тогава българският президент Първанов написа писмо на Милошевич и е ясно, че ако сега България излезе с една твърда позиция срещу независимостта на Косово, това ще доведе до неприятни спомени или пък постепенно до резерви срещу България на Запад."
Брам твърди, че ако България твърде дълго се колебае без основателни причини, а такива може да има само ако от страна на косоварите има твърде много нарушения на плана Ахтисаари или очевидни негативни последици от признаването, то тогава подобно колебание би било от полза.
Но ако няма особена причина, тогава надеждността на България би била поставена под въпрос.
Той напомня, че всяка страна в рамките на ЕС има свободата да излезе със своя позиция дали да признае процесите в Косово или не.
В отговор на въпрос дали отношенията със Сърбия и в известна степен с Русия действително са застрашени, германският анализатор казва:
"Това разбира се е проблемът, че България е в този клуб със Сърбия и Русия. През 1999 г. Русия не помогна, проблемът с агресивността на сърбите към Косово да се реши.
Русия тогава не предложи решение, а през последните месеци дори се възпротиви да сътрудничи за едно положително развитие.
Ако България твърде дълго се задържи в това негласно споразумение със Сърбия и Русия, това би предизвикало съмнение, при това не само в чужбина, а в самата България.
Все пак и в България има опозиция, която разсъждава различно. За сегашното правителство това без съмнение е проблем, но ако се подхожда обективно, той би трябвало да се реши", заключава Хайнц Брам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!